Komunikacja w firmie skupiającej się na współpracy B2B - co warto wiedzieć?
Nie każda duża firma musi zatrudniać pracowników na tradycyjną umowę o pracę. Na rynku można odnaleźć tysiące działalności, które z różnych względów zdecydowały się na współpracę tylko na zasadach B2B. Czy struktura organizacyjna i zarządzanie takim zespołem mocno różni się od zasad, jakie dotyczą pracowników zatrudnionych na umowę o pracę?
- Anna Malinowska
- /
- 30 czerwca 2021
Dlaczego moja firma skorzysta na współpracy B2B?
Przede wszystkim ze względów finansowych. Nie jest żadną tajemnicą, że z roku na rok daniny publiczne w Polsce coraz bardziej rosną. Utrzymanie jednego pracownika zatrudnionego na umowę o pracę to dla firmy spore wyzwanie i obciążenie finansowe.
Nawet działalności, które skupiają się na zatrudnianiu na podstawie umowy na płacę minimalną, jaką dopuszcza polskie prawo, muszą liczyć się z galopującymi kosztami. Kwota ta urosła na przestrzeni kilku ostatnich lat naprawdę znacząco.
Wiele wskazuje na to, że rząd nie powiedział tutaj jeszcze ostatniego słowa i już niebawem ponownie podniesie minimalne wynagrodzenie dla umów o pracę w Polsce. Czy tego chcemy, czy nie, koszty tej decyzji w dużej mierze weźmie na siebie przedsiębiorca.
Jeśli takich pracowników w firmie jest wielu, to może uzbierać się z tego konkretna suma, której nie będzie można wydać na przykład na rozwój firmy lub na premie kwartalne dla zespołu. Skutkuje to tym, że zakłady pracy coraz częściej myślą o zmianie modelu zatrudnienia.
Jednym z najbardziej cenionych wariantów jest współpraca stricte biznesowa, czyli związanie się umową, czy też raczej kontraktem, z pracownikami prowadzącymi jednoosobowe działalności gospodarcze. Właśnie wtedy możemy mówić o relacjach B2B: Business to Business.
Jak firma oszczędza na B2B?
Przede wszystkim na kosztach utrzymania pracownika. Nie trzeba opłacać takiej osobie składek zdrowotnych ani żadnego innego ubezpieczenia. Co więcej, pracownik zatrudniony na podstawie B2B nie ma ustawowego prawa do urlopu w liczbie 20 lub 26 dni. Cała relacja i zasady przyznawania wolnego to raczej dżentelmeńska umowa między stronami.
BDO – kto musi się wpisać?Michał Górecki
Pracownik wystawia faktury za wykonane prace. Jeśli są to faktury Vatowskie, to czasem może zdarzyć się sytuacja, kiedy dodatkowo będziemy mogli zaliczyć te kwoty jako koszty uzyskania przychodu, dzięki czemu oddamy państwu nieco mniej pieniędzy w podatkach.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Nie ma też problemu z pożegnaniem się z takim pracownikiem, gdyby ten nie spełniał pokładanych w nim nadziei. Możemy „zwolnić” osobę, z jaką współpracujemy na zasadach B2B właściwie bez żadnych dodatkowych zobowiązań. Oczywiście po uregulowaniu wobec tej osoby swoich należności finansowych.
Komunikacja w firmie B2B — co warto wiedzieć?
Co do zasady strukturę można zorganizować w niemal taki sam sposób, jak w dowolnej innej działalności. Możemy takim osobom wydawać polecenia i oczekiwać ich realizacji. Zmienia się jedynie szereg zasad związanych na przykład z premiowaniem lub — wręcz przeciwnie — karaniem pracownika za brak terminowości. Są to jednak kwestie, które każda firma musi ustalić samodzielnie. Model komunikacji w B2B można też połączyć w jeden, jeśli w działalności wciąż pracują osoby zatrudnione na umowę o pracę.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?