Rozwój firmy - skąd najlepiej pozyskać pracowników?
Jeszcze kilka lat temu, gdy firma chciała szybko pozyskać pracowników, odpowiedź na to, gdzie można ich znaleźć, była dość oczywista: w Powiatowym Urzędzie Pracy. Od tego czasu sporo się jednak na rynku zmieniło. Skąd dzisiaj najlepiej pozyskać pracowników do firmy?
- Mikołaj Frączak
- /
- 1 lipca 2021
Pracownicy w firmie — co trzeba wiedzieć?
Pamiętajmy o tym, że — wbrew obiegowej opinii — nie jesteśmy zmuszeni przez obowiązujące w Polsce prawo do zatrudniania ich na tradycyjną umowę o pracę. Czy tego chcemy, czy nie, taka metoda zatrudniania nowych osób w firmie wiąże się z dużym obłożeniem finansowym.
Składki, jakich wymaga od nas państwo, z roku na rok coraz bardziej rosną i raczej nie należy spodziewać się zmiany tego trendu. To z kolei oznacza, że najlepiej byłoby zatrudnić w firmie osoby na taki model umowy, który należycie zabezpieczy interesy obu stron.
Warto też zwrócić uwagę na to, że z biegiem lat w Urzędach Pracy rejestrowała się coraz mniejsza liczba osób bezrobotnych. To z kolei znacznie zmniejszyło możliwości, jakie do dyspozycji mieli przedsiębiorcy. Na szczęście rynek nie znosi pustki i z odsieczą przyszedł internet.
W sieci można dziś odnaleźć wiele różnych portali, które mają na celu jak najszybsze połączenie pracowników z pracodawcami. Na pewno trzeba wskazać też na rosnące znaczenie LinkedIn, czyli doskonałego przykładu na to, że social media dla przedsiębiorców to ciekawy i efektywny pomysł na biznes.
Jak szukać pracowników do firmy?
Skoro wiemy już jak ich znaleźć, to teraz pora zastanowić się nad tym, gdzie najlepiej ich szukać i jak zainteresować ich naszą ofertą. W Polsce mniej więcej od 2017 roku stworzył się tak zwany rynek pracownika. Trendu tego nie zatrzymała nawet pandemia koronawirusa. Co to oznacza?
Praca zdalna w czasie pandemii vs cyberzagrożenia?Jan Wróblewski
W dużym skrócie ilość pracowników na wybrane stanowiska jest za mała względem oczekiwań rynku, a więc przedsiębiorców. Oznacza to, że pracownik może przebierać w ofertach i to on jest w pozycji uprzywilejowanej. Firma musi zaoferować więcej niż konkurenci, by mieć szansę na podpisanie z nim umowy regulującej zasady współpracy.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
To właśnie dlatego nagle zaczęły rosnąć pensje, a także pojawiły się kolejne czynniki motywacyjne. To już nie tylko słynne owocowe wtorki i dobra atmosfera w zespole. Firma musi zaoferować coś naprawdę dużego. Na przykład atrakcyjny system premiowania, samochód służbowy lub lukratywne ubezpieczenie zdrowotne.
Szukasz pracownika? A może lepiej poszukać podwykonawcy?
Nie jest prawdą, że jedyny sposób pozyskania pracownika to jego zatrudnienie w firmie. Możemy jeszcze skorzystać między innymi z leasingu pracowniczego, czyli — w pewnym uproszczeniu — jego wypożyczenia na określony czas.
Podobnie prezentuje się oferta wielu jednoosobowych działalności gospodarczych. Współpraca B2B to już w zasadzie standard, jednak innowacyjna usługa pracownika biurowego lub menedżera czy księgowego na godziny coraz śmielej wchodzi do Polski i wiele wskazuje na to, że nad Wisłą trafiła ona na naprawdę podatny grunt. Zainteresowanie rynku jest spore.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?