Planowanie rozwoju firmy. Jakie cechy są kluczowe?

W głębi serca każdy przedsiębiorca marzy o tym, by jego niewielka działalność szybko się rozkręciła. Można to osiągnąć na wiele sposobów, jednak na pewno nie uda nam się zrealizować tego zadania, marząc o rozwoju firmy, jednocześnie niewiele robiąc w tym kierunku. O czym warto pamiętać?

  • Michał Górecki
  • /
  • 30 czerwca 2021

Planowanie rozwoju firmy — podstawowe informacje

Pamiętajmy o tym, że nawet najlepszy, z pozoru idealny plan może nie wypalić. Prowadzenie firmy składa się z tak wielu zmiennych, które pozornie są ze sobą niepołączone, że gdybyśmy chcieli je tutaj wymienić, to musiałby powstać odrębny, bardzo długi wpis.

Można wskazać na przyczyny od nas zależne i niezależne. Po stronie tych pierwszych powinny znaleźć się oszczędności i kapitał. To rzecz, na którą choćby w części mamy wpływ. Jeśli nie będziemy wydawać zarobionych pieniędzy na zbędne przedmioty, które tak naprawdę są nam zbędne, to szansa na rozwój biznesu rośnie.

Wielu przedsiębiorców mówi, że jeśli podchodzimy do rozwoju firmy na poważnie, to wszystkie środki, poza tymi, które wydajemy na życie, powinny pozostać w firmie przez pierwsze cztery, a zdaniem wielu osób, nawet i pięć lat. 

Zgromadzony w ten sposób kapitał może uratować nas w trudnej sytuacji. Rok 2020 i 2021 pokazał, że taką sytuacją, która w teorii nie miała prawa się wydarzyć, była na przykład pandemia koronawirusa, która dosłownie zmiotła z rynku tysiące działalności.

Po stronie czynników niezależnych, które także mogą zatrzymać rozwój naszej ekspansji, na pewno można wskazać na zdrowie. Nawet jeśli jemy zdrowo, jesteśmy fit i kochamy aktywność fizyczną, to jakaś choroba i tak może się nam trafić. Innym czynnikiem tego typu są podwyżki danin publicznych — na dobrą sprawę nigdy nie znamy ich ostatecznej wysokości.

Jak zabrać się za planowanie rozwoju firmy?

Z kartką w ręku. Na dodatek z ołówkiem i dużą szklanką zimnej wody. Rekiny biznesu z całego świata, którym udało się osiągnąć sukces, zawsze radzą, by mierzyć siły na zamiary i na etapie planowania rozwoju firmy, próbować torpedować swoje własne pomysły. W jaki sposób?

Jaka jest rola sztucznej inteligencji w cyberbezpieczeństwie?Jaka jest rola sztucznej inteligencji w cyberbezpieczeństwie?Jan Wróblewski

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jeśli działamy na przykład w branży transportowej i zakładamy wzrost ilości zamówień o 30%,to zapytajmy samych siebie, skąd ten wzrost się weźmie. Co się na niego złoży i w jaki sposób sobie z nim poradzimy. I tak po kolei, rozbijajmy te kwestie na czynniki pierwsze. Jeśli znaków zapytania i wątpliwości będzie mało, to oznacza to, że taki pomysł na pewno warto przemyśleć, bo może on mieć rację bytu.

Rozwój firmy wymaga zasobów ludzkich

Nawet gdybyśmy spali po 5 godzin na dobę przez siedem dni w tygodniu, to w pojedynkę nie da się prowadzić dużej ekspansji firmy. Wymusza to na nas zarówno nasz organizm, jak i czysta logika. Prędzej czy później nie bylibyśmy w stanie funkcjonować.

Warto więc rozpocząć planowanie rozwoju firmy od poważnej dyskusji nad zatrudnieniem drugiej osoby. Musimy wybrać formę prawną takiego zatrudnienia, a także przekalkulować, czy już teraz stać nas na taki luksus, jak drugi pracownik.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!