Bezpieczeństwo IT w firmie - jak się o nie troszczyć?
Jedną z najważniejszych kwestii w każdej działalności gospodarczej jest ochrona danych. Zarówno tych o naszym technologicznym know-how, jak i tych, które wchodzą w skład RODO, czyli tak zwanych informacji wrażliwych. Jak podejść do bezpieczeństwa IT w działalności gospodarczej?
- Mikołaj Frączak
- /
- 29 czerwca 2021
Bezpieczeństwo IT w firmie — dlaczego jest tak ważne?
To, czy nasza firma zarobi, czy nie, zależy nie tylko od sprawnych handlowców. Oczywiście, odgrywają oni znaczącą rolę w całym procesie, jednak trzeba wskazać też na to, że bardzo ważną kwestię odgrywa technologia, jaką dysponujemy, a której mnie wdrożyła jeszcze konkurencja.
Ma to duże znaczenie także dla komfortu pracy naszego zespołu. Jeśli firmowa sieć jest umiejętnie chroniona, to szanse na jej awarie, na przykład spowodowane problemami z kompatybilnością oprogramowania także sukcesywnie maleją.
Im więcej pieniędzy i zasobów ludzkich zainwestujemy w bezpieczeństwo IT w naszej firmie, tym większe szanse na to, że uda nam się utrzymać pozycję lidera, który wyznacza standardy. To z kolei napędza sprzedaż i dobre wyniki finansowe. Pokazuje to praktyka wielu firm z różnych państw.
Co składa się na bezpieczeństwo IT w firmie?
Praktycznie wszystko, jednak są oczywiście kluczowe obszary. Bez wątpienia jednym z nich jest tak zwane wyjście na świat, pod którego pojęciem należy rozumieć model konfiguracji naszego wewnętrznego serwera w firmie. Jakie mamy tutaj możliwości?
Praca zdalna w czasie pandemii vs cyberzagrożenia?Jan Wróblewski
Tak naprawdę tylko dwie. Można zdecydować się na wyjście przez router, który nie będzie jakoś specjalnie zabezpieczony. Okazuje się jednak, że mamy też całkiem sensowną alternatywę, jaką jest ustanowienie jednego punktu, którym zazwyczaj jest serwer, nad którego bezpieczeństwem czuwa informatyk.
Bardzo często zdarza się, że pracuje on na Linuxie. To właśnie to oprogramowanie uchodzi za bardzo bezpieczne. Linux z założenia jest mniej podatny na wirusy komputerowe, a w dłoniach biegłego w swoim fachu informatyka, może sprawnie zarządzać nawet siecią składającą się z tysięcy urządzeń.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Doskonałą rekomendacją tej platformy powinno być też to, że korzystają z niego korporacje, którym na pewno nie brakuje funduszy na dedykowane oprogramowanie. Można tu wskazać choćby na NASA, która kilka lat temu przeszła na Tuxa, jak pieszczotliwie nazywa się ten system.
Audyt bezpieczeństwa — warto w niego zainwestować?
Tak, zdecydowanie. Prawdę mówiąc, jest to podstawa, od której powinno zacząć się budowę (lub ewentualnie rozbudowę) każdej nowoczesnej sieci teleinformatycznej w firmie. Dzięki temu będzie można szybko wyłapać słabe punkty infrastruktury i szybko je wyeliminować.
Zawsze warto zainwestować też nie tylko w wysokiej jakości oprogramowanie analityczne czy antywirusowe, ale przede wszystkim w program cyklicznych szkoleń dla pracowników. To najprostszy sposób, by szybko wyplewić z działalności złe nawyki, które mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa każdej, nawet najlepiej zabezpieczonej sieci. Bez względu na to, czy składa się na nią ledwie 5-10 komputerów czy grubo ponad sto.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?