Abonament na samochód w firmie - czy to ma sens?
Usługi abonamentowe zyskują sobie coraz większą popularność w wielu różnych sektorach rynku. Zarówno w sektorze IT, jak i w branży motoryzacyjnej. Czy warto zainteresować się abonamentem na samochód w firmie?
- Michał Górecki
- /
- 27 czerwca 2021
Jak firma może uzyskać nowy pojazd?
Jeśli mamy gotówkę, to najrozsądniejszym i zarazem najlogiczniejszym wyborem jest oczywiście zakup takiego pojazdu. Może to być na przykład auto osobowe, pojazd dostawczy czy wyspecjalizowana maszyna, jak na przykład koparka czy traktor w działalnościach rolniczych.
O wiele gorzej, gdy nie mamy odpowiedniej ilości gotówki. W takiej sytuacji zostają nam tylko dwie główne metody pozyskania nowego pojazdu. Możemy zdecydować się na leasing lub właśnie na wynajem długoterminowy. Wbrew pozorom, różnic między tymi dwoma metodami jest sporo.
Skutkuje to tym, że zdecydowanie warto uważnie przeczytać umowę przed jej podpisaniem. Praktyka wielu firm pokazała, że podpisywanie umowy na już może mieć wiele poważnych konsekwencji finansowych, które mogą obniżyć próg rentowności naszej firmy.
Czym wyróżnia się leasing?
W zdecydowanej większości przypadków najbardziej odczujemy wyższy współczynnik kwoty początkowej. Zwykle waha się on między 10 a 30% wartości leasingowanego dobra, czyli w tym przypadku samochodu. Leasing może być udzielony przez bank lub firmy wyspecjalizowane w tym obszarze działalności.
Jak sprawdzić, czy nasze dane osobowe wyciekły?Jan Wróblewski
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Kolejną kwestią, którą zdecydowanie docenią przedsiębiorcy, jest to, że leasingowane dobro możemy później wykupić i dodać to tak zwanego mienia firmy, tym samym podnosząc jej wartość na rynku. To ceniona opcja. Tak samo zresztą, jak możliwość odliczenia części kosztów od podatków.
Na co trzeba szczególnie uważać w najmie długoterminowym?
Warto rozpocząć od tego, że dla wielu firm najem długoterminowy to jedyna szansa na nowy pojazd. Wiele młodych firm, które są dopiero na dorobku, ma ogromny problem z uzyskaniem tradycyjnego leasingu firmowego. Nawet jeśli zapewnią 30% wartości pojazdu, to decyzja może być odmowna.
Wynajem znacznie upraszcza sprawę. Jest on przyznawany praktycznie od ręki. Nie jest wymagana też wpłata własna. To ogromne ułatwienie. Można też wskazać na klarowne reguły podatkowe, które pod wieloma względami są takie same, jak w leasingu.
Problematyczną kwestią mogą być na przykład obowiązkowe — dodatkowo płatne — przeglądy oraz deklarowany limit kilometrów w skali roku. Możemy płacić za pojazd na przykład tylko 600 złotych na miesiąc, ale jeśli przekroczymy np. 25 tysięcy kilometrów w rok, to zapłacimy dodatkową kwotę liczoną od kilometra. Każda firma wyznacza jej wysokość indywidualnie.
Pamiętajmy też o tym, że najem, jako usługa abonamentowa, bazuje na rotacji. Po określonym czasie zwykle nie możemy wykupić auta. Musimy je oddać, a w zamian dostaniemy co najwyżej opcję wybrania nowego modelu. Na szczęście pojawiają się tutaj pewne zmiany i już dziś niektóre firmy dają możliwość wykupu. Nie można jednak mówić o rynku w taki sposób, jakby była to już w pełni powszechna, typowa czynność.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?