Ministerstwo Cyfryzacji ostrzega przed fałszywymi sklepami online

Wyjątkowe zniżki, niezwykłe okazje, „gorące” oferty limitowane czasowo, skłaniające do jak najszybszego działania – to może być zabieg socjotechniczny stosowany przez oszustów, wykorzystujących fałszywe sklepy w sieci do pozbawienia internautów pieniędzy. Przed tym właśnie ostrzega nowy spot ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-informacyjnej przygotowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji i NASK.

 • Joanna Gościńska
 • /
 • 29 sierpnia 2023

Zakupy przez internet są wygodne, ale...

W ostatnich latach internet stał się dla znacznej części konsumentów podstawowym miejscem dokonywania zakupów. Taki sposób nabywania produktów ma szereg zalet: jest wygodny, oferuje większy wybór i możliwość poznania opinii o produkcie, a także oszczędza czas.

Naturalny jest zatem fakt, że skoro konsumenci przenieśli swoje działania zakupowe do sieci, ten sam obszar stał się automatycznie polem coraz intensywniejszych działań przestępców. Liczba fałszywych sklepów w polskiej przestrzeni internetowej wyraźnie rośnie już od 2019 roku, przy czym w 2022 roku Zespół CERT Polska odnotował – w porównaniu z rokiem poprzednim – aż 34% więcej tego typu zagrożeń.

Co sprzedawać w sieci? Rynek e-commerce 2023 (WIDEO)Co sprzedawać w sieci? Rynek e-commerce 2023 (WIDEO) Anna Malinowska

Zespół CERTPolska, działający w NASK, zbiera zgłoszenia o incydentach w sieci, reaguje na nie i buduje świadomość Polaków w tym obszarze.

– Przeciwdziałanie oszustwom związanym z zakupami online musi przebiegać równolegle z edukowaniem polskich internautów. O tym, jak niezbędne i pilne jest uświadamianie konsumentom zagrożeń związanych z dokonywaniem zakupów w sieci, świadczyć też mogą statystyki naszego zespołu pokazujące stały i znaczący wzrost liczby fałszywych sklepów – podkreśla Iwona Prószyńska z CERT Polska w NASK.

Jak bezpiecznie kupować online

 • Przed zakupem w nieznanym sklepie internetowym warto sprawdzić kilka elementów:
 • czy na stronie jest telefon do sklepu – jego brak powinien wzbudzić czujność;
 • czy sklep oferuje popularne metody płatności – fałszywe sklepy rzadko to robią;
 • czy nie ma skrajnych opinii na temat sklepu.
 • Trwa kampaniaedukacyjno-informacyjna

Przed fałszywymi sklepami ostrzega kolejny ze spotów kampanii Ministerstwa Cyfryzacji i NASK. Kampania, współfinansowana ze środków Unii Europejskiej, ma formę 5-odcinkowego serialu. W każdym spocie przedstawione jest jedno cyberzagrożenie i kilka praktycznych wskazówek dla osób, które mogą napotkać podobną sytuację. Rozwinięcie podejmowanych tematów można znaleźć na stronie CERT Polska.

NASK i Ministerstwo Cyfryzacji współpracują, dbając o cyberbezpieczeństwo Polaków. Kampa niespołeczne podnoszące świadomość użytkowników sieci mają zwracać uwagę na najczęstsze zagrożenia ze strony cyberprzestępców.

Re-commerce. Rośnie moda na handel używanymi rzeczami w internecieRe-commerce. Rośnie moda na handel używanymi rzeczami w internecieMikołaj Frączak

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

W celu zwalczani astron, które służą do wy­łudzania pieniędzy, CERT Polska od ponad trzech lat prowadzi listę ostrzeżeń przed niebezpiecznymi stronami. Tylko w 2022 r. zostały na niej umieszczone 43 283 domeny, co przyczyniło się do zablokowania blisko 21 milionów prób wejścia na strony, które wyłudzają dane dostępowe do kont bankowych, dane osobowe i hasła serwisów społecznościowych. Każda z tych milionów prób mogła się skończyć bardzo dotkliwą, wymierną krzywdą konkretnego użytkownika polskiego internetu.

Chcesz zgłosić incydent bezpieczeństwa w sieci?

 • Podejrzane SMS-y, strony lub wiadomości mailowe:
 • prześlij na numer 799 448 084
 • zgłoś przez formularz na stronie incydent.cert.pl
 • wyślij e-mail naadres [email protected]

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!