Moje konto na Instagramie przejął haker. Co mam robić?

Instagram ma już ponad 2,3 mld użytkowników. I niestety – jest przez to celem cyberprzestępców, którzy chętnie przejmują konta niewinnych osób. Co, jeśli i twoje konto padło ofiarą cyberataku? 

  • Damian Jemioło
  • /
  • 6 grudnia 2023

Zhakowanie konta na instagramie – co robić?

Instagram, dla wielu z nas, stał się nie tylko platformą społecznościową, ale także miejscem twórczego wyrażania siebie i interakcji z innymi. Jednakże, gdy ktoś włamuje się na nasze konto, wiąże się to nie tylko z utratą dostępu do naszej przestrzeni, ale też z potencjalnym zagrożeniem dla prywatności. Jak więc poradzić sobie z taką sytuacją?

12(21) 2023 SECURITY MAGAZINE12(21) 2023 SECURITY MAGAZINE Monika Świetlińska

Kiedy podejrzewasz włamanie na swoje konto, nie zwlekaj. Szybka reakcja ma kluczowe znaczenie. Im prędzej zareagujesz, tym lepiej.

Istnieje kilka oznak, które mogą świadczyć o włamaniu na twoje konto. To m.in. zmiana danych logowania, takich jak hasło, mail czy numer telefonu. To jednak już przypadek drastyczny. Czasem cyberprzestępca włamuje się na twoje konto i podejmuje się aktywności, której nie jesteś świadomy. Mowa tutaj o komentowaniu czy lajkowaniu postów innych osób. Warto sprawdzać regularnie, co mamy w aktywności – można się niekiedy poważnie zdziwić.

W tym przypadku pomocne okaże się po prostu zmienienie danych dostępowych. Wówczas cyberprzestępca utraci możliwość ingerowania w nasze konto. Jednak w tym pierwszym przypadku proceder jest nieco bardziej skomplikowany.

Jak odzyskać zhakowane konto?

Jeśli Twoje hasło przestało działać, spróbuj zresetować je za pomocą linku wysłanego na Twój mail lub numer telefonu. Jeśli nie otrzymujesz wiadomości z linkiem do resetowania hasła, haker mógł zmienić dane kontaktowe. To jednak nieco trudniejsze niż dotychczas bowiem Instagram wdrożył zabezpieczenie. Wiadomość o zmianie maila przychodzi zarówno na stary, jak i nowy adres e-mail i wymaga potwierdzenia na obu. 

Jeśli mimo to cyberprzestępcy udało się zmienić e-mail, to oznacza, że najprawdopodobniej również twoja poczta elektroniczna została przejęta. Teraz możesz zalogować się jedynie poprzez specjalny link do logowania, musisz poprosić o to sam Instagram. Warto również odwiedzić stronę: https://www.instagram.com/hacked/ i postępować zgodnie z jej wytycznymi. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jak zabezpieczyć się przed hakowaniem konta?

Po pierwsze – wykorzystaj uwierzytelnianie dwuskładnikowe. To dodatkowa warstwa ochrony, która wymaga kodu zabezpieczającego z aplikacji uwierzytelniającej. I choć nie daje stuprocentowej gwarancji, to zdecydowanie pomaga, bo to dodatkowa bariera przed cyberprzestępcami. 

Ponadto regularnie monitoruj aktywność logowania. Jeśli zauważysz podejrzaną aktywność, zmień hasło i wyloguj się z podejrzanych urządzeń. Sprawdzaj też aplikacje innych firm, które mają dostęp do Twojego konta na Instagramie. Jeśli podejrzewasz ryzyko, zmień hasło.

Instagram szkodzi dzieciom, a TikTok? Też szkodziInstagram szkodzi dzieciom, a TikTok? Też szkodziMikołaj Frączak

Co więcej – korzystaj z silnych haseł i zmieniaj je regularnie. Włącz automatyczne zapisywanie, aby zachować kopię bezpieczeństwa twoich treści. Pamiętaj jednak – tylko zdrowy rozsądek ochroni Cię w pełni przed cyberprzestępcami.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!