Niebieski ekran na pulpicie. Co to oznacza?

Microsoft Windows to najpopularniejsze na świecie oprogramowanie, które napędza komputery PC. Okienka są z nami już od kilku dekad i nic nie wskazuje na to, by ta sytuacja w niedalekiej przyszłości miała się zmienić. Co zrobić, gdy na pulpicie pokaże nam się niebieski ekran?

  • Michał Górecki
  • /
  • 27 maja 2021

Bluescreen na ekranie — co warto wiedzieć?

Oprogramowanie ma to do siebie, że czasem może powodować błędy w działaniu. Uwaga ta dotyczy zarówno zawieszających się lub źle renderujących postaci gier, narzędzi biurowych czy niektórych aplikacji, jak i oprogramowania użytkowego.

Niebieski ekran jest wręcz wpisany w DNA Microsoft Windows. Towarzyszył posiadaczom Windowsa 95, 98 i niemal każdej kolejnej edycji oprogramowania. Nie ma narzędzi w stu procentach wolnych od błędów i Microsoft również nie ustrzegł się na tym polu kilku wpadek.

Bluescreen zyskał sobie ogromną popularność za sprawą Windowsa 98. Podczas prezentacji systemu, której fragment osobiście prowadził Bill Gates, oprogramowanie nagle przestało działać, a na ekranie pojawił się specyficzny, niebieski ekran.

Twórca potęgi Windowsa zdołał wyjść z całej sytuacji obronną ręką, jednak powracający co jakiś czas niebieski ekran był prawdziwą zmorą wielu użytkowników. Był to ogromny problem zwłaszcza przed popularyzacją internetu, kiedy nie można było jeszcze dynamicznie zapisywać kopii pliku w chmurze w czasie rzeczywistym.

Certyfikaty ISO. Czy można mieć je wszystkie?Certyfikaty ISO. Czy można mieć je wszystkie?Anna Malinowska

Co oznacza niebieski ekran Windows?

Zazwyczaj sygnalizuje błąd krytyczny, na którego skutek system jest niezdolny do dalszej pracy. W takiej sytuacji zazwyczaj jest już za późno na hamulec bezpieczeństwa w postaci Ctrl+Alt+Del. Na ekranie możemy jedynie zapoznać się z kodem błędu (który większości użytkowników nic ciekawego nie powie).

Co robić, gdy zaskoczył nas Niebieski Ekran Śmierci? Zwykle pozostaje włączył i wyłączyć komputer. Nasze pole działania jest bardzo mocno ograniczone. Wynika to z tego, że system już utracił płynność działania, czyli — w pewnym uproszczeniu — doszło już do sytuacji, która skutkuje awarią.

Pozwala to stwierdzić, że Bluescreen nie ostrzega o możliwości wystąpienia takiego zjawiska, ale raczej manifestuje nam, że do błędu krytycznego już doszło. Jeśli graliśmy w grę i nie zapisaliśmy save’a, to jest więcej niż prawdopodobne, że postęp w grze został utracony. Tak samo, jeśli pracowaliśmy z dokumentami na dysku, raczej utracimy część postępów w edycji.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jak walczyć z Niebieskim Ekranem Śmierci w Windows?

Dużą rolę odgrywa profilaktyka. Im mniej plików tymczasowych i aplikacji śmieciowych, tym dla nas lepiej. Oznacza to, że mniejsza ilość zmiennych oddziałuje na Windowsa, w wyniku czego szanse na wystąpienie błędu krytycznego także maleją.

Dobrą praktyką jest czasowy przegląd plików rejestru i czyszczenie go z pustych kluczy HKEY. Nie trzeba być fachowcem, by sobie z tym poradzić. Zazwyczaj wystarcza dedykowane oprogramowanie, które wykona całą pracę za nas. Rolą użytkownika jest tylko jego uruchomienie i późniejsze zatwierdzenie usunięcia pustych kluczy w oprogramowaniu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!