Certyfikaty ISO. Czy można mieć je wszystkie?
Dokumenty, które potwierdzają nasze wysokie kompetencje, zawsze są bardzo cenione. Zarówno przez klientów, jak i przez szefów firmy, którzy mają możliwość, by w ten sposób wyróżnić się na tle konkurencji. Czy można mieć wszystkie certyfikaty ISO?
- Anna Malinowska
- /
- 25 maja 2021
Czym są certyfikaty ISO?
Organizacja zarządzająca ISO została założona w 1946 roku w Londynie. Powstała ona z połączenia Międzynarodowej Federacji Narodowych Stowarzyszeń Normalizacyjnych (ISA) oraz Komitetu Organizacyjnego Narodów Zjednoczonych do spraw Standardów (UNSCC).
Ostatecznie ISO rozpoczęło działalność w 1947 roku. Warto odnotować, że wśród członków założycieli znalazł się też Polski Komitet Normalizacyjny. ISO to organizacja pozarządowa, której prace są koordynowane przez Sekretariat Generalny. Decyzje podejmuje Zgromadzenie Ogólne, które zbiera się raz do roku.
ISO jest finansowane ze składek członkowskich oraz z zysków, jakie generuje sprzedaż norm. Mało kto wie o tym, że organizacja wydaje też swoje własne podręczniki i biuletyny, gdzie opisywane są planowane zmiany. Nie ma obowiązku spełniania norm ISO.
Wynika to z tego, że jest to organizacja pozarządowa, która ze względu na strukturę statutu nie może narzucać ani wymuszać stosowania norm żadnemu państwu. Mimo tego, że organizacja nie działa w sferze polityki, to cieszy się ogromnym autorytetem, co skutkuje tym, że certyfikaty ISO uchodzą za niezwykle prestiżowe.
Jakie są normy ISO?
Organizacja wypracowała tysiące standardów, które definiują bardzo wiele aspektów naszej codzienności. Wpływają one na to, co jemy, w jakich warunkach podróżujemy (czy to samolotem, czy pociągiem) czy w jakich warunkach pracujemy.
Normy stale ewoluują, a dodatkowo wprowadzane są kolejne, nowe standardy, które mają zapewnić nam wyższy komfort życia. Warto wskazać tu na przykład na ISO 50001:2018, czyli system zarządzania energią. W gronie tych nowszych standardów można też wskazać na ISO 56000:2020, czyli normę, która zarządza innowacjami.
W cenie są też normy ze świata IT, w tym ISO 10206, które definiują normy języka PASCAL. Za każdym razem, kiedy używamy znaków Unicode, używamy rozwiązania, które było obwarowane normą o numerze 10646. Laboratoria badawcze często muszą spełniać normę ISO 17025.
Niezwykle popularnym standardem, od którego wiele firm zaczyna swoją przygodę z ISO, jest norma 9001:2015. To system zarządzania jakością, który świetnie przyjął się w całej Europie. Tak samo, jak norma 9407, która określa rozmiary obuwia.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Czy można mieć wszystkie certyfikaty ISO?
Wydaje się to niezwykle mało prawdopodobne. Ilość standardów wypracowanych przez ISO idzie w tysiące. Mało tego, dotyczą one zupełnie innych rodzajów działalności. Trudno oczekiwać, aby firma działająca w branży meblarskiej nagle miała w swojej ofercie normy okrętowe czy takie, które definiują zasady transliteracji znaków japońskich.
Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by „uzbroić” swoją firmę w tyle certyfikatów, na ilu rodzajach działalności skupia się nasza działalność. Można więc uzyskać ISO z zarządzania, ale także z transportu czy spedycji.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?