ISO 45001. Ile kosztuje certyfikacja?

Na rynku istnieją tysiące norm ISO, których nadrzędną rolą jest zapewnienie odpowiednich standardów pracy w wielu różnych branżach. Obecnie niemal nie istnieje branża, gdzie nie można by było wdrożyć takiej normy. Co wyróżnia ISO 45001 i ile kosztuje certyfikacja?

  • Michał Górecki
  • /
  • 28 maja 2021

Co trzeba wiedzieć o ISO 45001?

Jest to dość nowy standard, który Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna wydała w pierwszej połowie 2018 roku. Dotyczy takich obszarów, jak zarządzania bezpieczeństwem, a także higieną pracy, czyli szeroko rozumianym BHP.

Warto podkreślić, że ISO 45001 dotyczy zarówno bezpieczeństwa ludzi, jak i szeroko rozumianej optymalizacji procedur. Jeśli więc w naszym zakładzie pracy kluczową rolę odgrywa na przykład hala magazynowa, to dzięki tej normie możemy wprowadzić schematy, które umożliwią zarządzanie nim jeszcze bardziej efektywnie.

Żyjemy w czasach, kiedy zapewnienie bezpieczeństwa załodze to wręcz obowiązek każdego szefa. Narzuca to oczywiście Kodeks Pracy. Można jednak podejść do tej kwestii w nieco szerszy sposób i uczynić z bezpieczeństwa pracowników element marketingu firmy. W jaki sposób?

Z formalnego punktu widzenia nie ma obowiązku spełnienia rygorystycznych zasad, jakie narzuca ISO 45001. Wystarczy nam zgodność z obowiązującymi w Polsce i Unii Europejskiej aktami prawnymi. Jeśli jednak chcemy uchodzić za firmę, która troszczy się o bezpieczeństwo załogi, musimy zrobić coś więcej. Tym czymś jest właśnie ISO.

Jakie są kluczowe obszary w ISO 45001?

Nadrzędną rolę odgrywają przepisy BHP. Warto jednak wiedzieć, że można do nich podejść w sposób szeroki. Decydując się na implementację tego standardu, powinniśmy skupić się na eliminacji ryzyka zawodowego dla osób zatrudnionych na różnych stanowiskach.

Zawsze warto skupić się też na tworzeniu bezpiecznych stref w pracy. Ich definicja nie jest jednoznacznie określona. Wydaje się, że dobrym pomysłem może być na przykład stworzenie szybkich zespołów reagowania, w skład których wejdą pracownicy po szkoleniu z pierwszej pomocy.

Zawsze warto upewnić się też, że w firmie znajduje się odpowiednia ilość apteczek, które są umieszczone w firmie w taki sposób, aby każdy pracownik miał do niej szybki dostęp. Coraz częstszą praktyką jest też finansowanie ubezpieczenia grupowego (lub jego części) przez właściciela działalności.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Ile kosztuje ISO 45001?

Trudno podać o podanie ceny, która byłaby idealnym odwzorowaniem kwoty, jaką zapłaci każda działalność gospodarcza w Polsce. Wynika to z szeregu zmiennych, pośród których należy wskazać m.in. na różne wielkości firm, a także ich obszary działania. 

Cena może zależeć też od cen, jakie w naszym mieście lub województwie narzuciły inne jednostki certyfikujące. Zwykle są one dość porównywalne względem siebie, toteż jeśli jedna firma ustanowiła cenę (na przykład) na poziomie trzech tysięcy złotych, to jest dość prawdopodobne, że inne firmy także zaoferują cenę, która jest choćby zbliżona do tej kwoty. Zawsze warto obdzwonić większą ilość jednostek, by wybrać tę, która w danej cenie zaoferuje nam jak najwięcej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!