Nowy system DNS dla Unii Europejskiej

Unia Europejska stawia na nowy system DNS. W projekt zaangażowano zespoły z państw członkowskich UE. Polskę w prestiżowym projekcie DNS4EU reprezentuje zespół CERT POLSKA. Na ten cel zostanie przeznaczone 150 milionów euro, sfinansowanych zostanie 38 projektów. Każdy z nich ma na celu wdrożenie bezpiecznej i zrównoważonej i wysokowydajnej infrastruktury 5G oraz cyfrowej infrastruktury szkieletowej.

  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 17 stycznia 2023

Program CEF Digital 

Zakończono właśnie pierwszy etap programu CEF Digital. Ma on wspierać rozwój europejskiej infrastruktury cyfrowej. Aplikowało do niego ponad 60 instytucji, wybrano 38 projektów, które otrzymają dofinansowanie o łącznej kwocie 150 mln euro. Obecnie trwa druga tura aplikacji, wnioski można składać do 23 lutego br., a łączny budżet do rozdysponowania to 227 mln euro. Wszystkie rozdysponowane w latach 2021-2027 środki to 2 miliardy euro. 

Jakie projekty otrzymają dofinansowanie w ramach projektu? Sfinansowane zostanie: wdrażanie infrastruktury 5G dla społeczności lokalnych i przy głównych europejskich korytarzach transportowych, montaż kabli podmorskich na terenie UE oraz do UE, rozbudowanie infrastruktury chmurowej, szerokie wdrożenie europejskiej usługi rozpoznawania nazw DNS (CERT POLSKA).

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Ponad 203% wzrostu liczby ataków DDoSPonad 203% wzrostu liczby ataków DDoSMichał Górecki

Czym jest DNS?

Usługa DNS to, najprościej rzecz ujmując, usługa określana jako książka adresowa internetu. Przy jej pomocy, w uproszczeniu, możemy przetłumaczyć nazwę domeny na odpowiednik cyfrowy. Dzięki niej sami użytkownicy nie muszą zapamiętywać bardzo skomplikowanych ciągów cyfr, a mogą korzystać z wygodnych i prostych do zapamiętania nazw domen internetowych. 

Co to jest serwer DNS?Co to jest serwer DNS?Rafał Stępniewski

Projekt DNS4EU i NASK POLSKA

W ramach projektu DNS4EU wszyscy obywatele UE (100 mln osób), firmy i instytucje działające na terenie Unii otrzymają  dostęp do ultranowoczesnej infrastruktury internetowej DNS. Projekt wpisuje się mocno w realizację strategii wzmocnienia niezależności cyfrowej. Ma być alternatywą dla systemu DNS, który dostarczają nam amerykańskie firmy technologiczne. W ten sposób powstanie zarówno bezpłatna usługa DNS, jak i dodatkowo płatne usługi premium, które są powszechnie wykorzystywane w obszarze cyberbezpieczeństwa.

NASK: Zwiększyło się zainteresowanie bezpiecznymi domenamiNASK: Zwiększyło się zainteresowanie bezpiecznymi domenamiMichał Górecki

Zespół CERT POLSKA to jeden z 13 członków konsorcjum, które tworzą specjaliści z 10 krajów członkowskich Unii Europejskiej. Liderem projektu są Czesi z firmy Whalebone. 10 stycznia 2023 roku został on oficjalnie rozpoczęty, ogłoszono to podczas międzynarodowej konferencji prasowej.  

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!