NASK: Zwiększyło się zainteresowanie bezpiecznymi domenami

Dzięki DNSSEC użytkownik Internetu jest w stanie stwierdzić, czy np. strona internetowa, którą odwiedza to rzeczywiście strona banku, urzędu czy e-sklepu, a nie spreparowana przez cyberprzestępcę podszywająca się pod nią fałszywa strona.

  • Michał Górecki
  • /
  • 27 maja 2022

Najwyższa od dwóch lat liczba domen

Abonenci chętniej odnawiają swoje domeny i korzystają z usługi chroniącej w sieci przed hakerami. W Rejestrze domeny.pl ponad 2,53 mln nazw.

Najwyższa od dwóch lat liczba domen zabezpieczonych protokołem DNSSEC, liczba nowych rejestracji nadal rośnie – wynika z najnowszego raportu Rejestru domeny.pl w NASK, podsumowującego rynek nazw domeny.pl w otwierającym rok 2022 kwartale.

Na koniec marca 2022 roku w Rejestrze domeny.pl znajdowały się 2 532 153 nazwy, to o 3 363 więcej niż na koniec czwartego kwartału 2021. Rejestr ponownie zyskał nowych abonentów — pod koniec pierwszego kwartału było ich 1 115 115, czyli o 2 419 więcej niż w poprzednim. Abonenci nadal konsekwentnie przedłużali usługę utrzymywania domen na kolejny okres – wskaźnik odnowień wyniósł 73,80 proc.

Wzrost liczby abonentów

Wzrost liczby abonentów przełożył się na zwiększenie nowych rejestracji o 8 469 w porównaniu z poprzednim kwartałem. W pierwszym kwartale Rejestr powiększył się o 183 685 nowych domen. 153 278 z nich zarejestrowano bezpośrednio w domenie.pl, 23 573 w domenach funkcjonalnych (np. edu.pl, biz.pl) i 6 834 w domenach regionalnych (np. lubin.pl, mazury.pl). Dziennie rejestrowano średnio 2 041 nazw.pl.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Kolejny atak na klientów banków. W te SMS-y lepiej nie wierzyćKolejny atak na klientów banków. W te SMS-y lepiej nie wierzyćMikołaj Frączak

Czym jest protokół DNSSEC?

Zainteresowanie abonentów dbaniem o bezpieczeństwo korzystania z Internetu znalazło odzwierciedlenie w rosnącej liczbie domen zabezpieczonych protokołem DNSSEC (ang. Domain Name System Security Extensions). Na koniec marca w Rejestrze domeny.pl znajdowały się 461 964 zabezpieczone nazwy. To ich rekordowa liczba od dwóch lat.

Dzięki DNSSEC użytkownik Internetu jest w stanie stwierdzić, czy np. strona internetowa, którą odwiedza to rzeczywiście strona banku, urzędu czy e-sklepu, a nie spreparowana przez cyberprzestępcę podszywająca się pod nią fałszywa strona (tzw. phishing). Więcej o tym zabezpieczeniu można znaleźć na stronie.

„Cieszy nas rosnące zainteresowanie abonentów DNSSEC. Usługa jest ważna jako rozszerzenie bezpieczeństwa systemu DNS, czyli systemu nazw domen. Pozwala ona abonentom domeny.pl na „cyfrowe podpisanie” informacji wprowadzanych do DNS. Dzięki temu użytkownicy domen mają pewność, że dane nie będą w DNS dalej przesyłane, jeśli zostałyby zmodyfikowane, przypadkowo lub w złej wierze, a właściwy adres serwera zmieniony byłby na nieautoryzowany adres. DNSSEC dodaje zatem do protokołu DNS dwie ważne funkcje: uwierzytelnianie pochodzenia danych oraz ochronę ich integralności.” – Anna Gniadek, Kierownik Zespołu Obsługi Partnerów Rejestru w NASK.

Czym jest NASK?

NASK jest Państwowym Instytutem Badawczym nadzorowanym przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Kluczowym polem aktywności NASK są działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa Internetu. Reagowaniem na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo sieci zajmuje się Centrum Cyberbezpieczeństwa i Infrastruktury, w którym działa zespół CERT Polska.

NASK prowadzi działalność badawczo-rozwojową w zakresie opracowywania rozwiązań zwiększających efektywność, niezawodność i bezpieczeństwo sieci teleinformatycznych oraz innych złożonych systemów sieciowych. NASK prowadzi także Rejestr Domeny.pl, utrzymując ponad 2,5 mln domen na rzecz ponad 1 mln abonentów. Jest również członkiem CENTR — zrzeszenia rejestrów domen krajowych w Europie. Ściśle współpracuje z organizacją koordynującą funkcjonowanie światowego Internetu ICANN.

Źródło: NASK

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!