Masz smartwatcha? Oto, jak chronić się przed atakami hakerskimi

Smart zegarki i smart opaski też mogą być zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa. Ekspert firmy ESET wskazuje, jaki powinniśmy zabezpieczyć urządzenia przed atakiem i jak ich bezpiecznie używać.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 27 maja 2022

Inteligentne gadżety stały się standardem

Smartwatche i smartbandy stały się dla nas tak samo naturalne, jak smartfony i tablety. Te inteligentne gadżety monitorują nasze tętno, wyświetlają e-maile i wiadomości SMS, kontrolują nasz inteligentny dom, a nawet mogą pełnić funkcje karty płatniczej. Nic dziwnego, że w ciągu najbliższych lat rynek tych wielofunkcyjnych urządzeń ma rosnąć o 12,5% rocznie, by w 2028 roku przekroczyć wartość 118 miliardów dolarów.

Chociaż monitorowanie każdego naszego kroku może być pomocne w dążeniu do zdrowszego stylu życia, to pamiętajmy, że gromadzone na urządzeniu dane mogą stanowić zagrożenie dla prywatności. Ekspert bezpieczeństwa ESET radzi, na co powinni zwrócić uwagę użytkownicy smartwatchów i smartbandów oraz jakie potencjalne zagrożenie niosą.

Internet Rzeczy obejmuje coraz większą część życia 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Z każdą kolejną odsłoną nowego urządzenia monitorującego, producenci dodają nowe funkcje, które mają wspierać użytkowników w codziennych czynnościach. Większość takich urządzeń gromadzi dużą ilość danych. Parametry zdrowotne, lokalizacja czy dane użytkownika to kopalnia wiedzy o naszym życiu. Dodatkowo smartwatche mogą łączyć się z inteligentnymi systemami innych urządzeń znajdujących się w najbliższym otoczeniu. Dlatego warto zrozumieć jakie potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa i prywatności niesie ze sobą nieumiejętne korzystanie z nowoczesnych zegarków i opasek.

Najważniejsze wskazówki dotyczące zabezpieczania urządzeń

W celu skutecznej ochrony urządzeń przed atakami należy korzystać z uwierzytelniania dwuskładnikowego, korzystać z blokady ekranu, zmienić ustawiania urządzenia, aby zapobiec nieautoryzowanemu parowaniu.

Kolejny atak na klientów banków. W te SMS-y lepiej nie wierzyćKolejny atak na klientów banków. W te SMS-y lepiej nie wierzyćMikołaj Frączak

Jak chronić swój smartfon?

W tym celu odwiedzaj tylko oficjalne sklepy z aplikacjami, aktualizuj system operacyjny swojego smartfona oraz aplikacje, nigdy nie wykonuj jailbreaków/rootowania – usuwanie ograniczeń nałożonych przez producenta może w znaczącym stopniu wpłynąć na poziom zabezpieczeń urządzenia. Zawsze ograniczaj uprawnienia aplikacji oraz zainstaluj renomowane oprogramowanie zabezpieczającego na urządzeniu.

Jak ochronić inteligentny dom?

Nie synchronizuj smartwatchy i smartbandów z drzwiami wejściowymi swojego domu. Podłączaj urządzenia do sieci Wi-Fi przeznaczonej tylko dla gości. Aktualizuj oprogramowanie na wszystkich urządzeniach. Upewnij się, że wszystkie fabrycznie ustawione, domyślne hasła na urządzeniach zostały zmienione.

- Warto przyjrzeć się bliżej ustawieniom prywatności i bezpieczeństwa, upewniając się, że konfiguracja urządzenia spełnia indywidualne potrzeby użytkownika w zakresie zachowania preferowanego poziomu prywatności. Ponieważ urządzenia smart stają się coraz powszechniejszą częścią naszego życia, staną się także częstszym celem atakujących. Przed zakupem sprawdź opinie na temat danego urządzenia, a po uruchomieniu zweryfikuj ustawienia bezpieczeństwa i prywatności — podsumowuje Kamil Sadkowski, starszy specjalista ds. cyberbezpieczeństwa ESET.

Źródło: ESET

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!