Co to jest serwer DNS?
Jak działa serwer DNS? Od czego zależy szybkość wczytywania się stron internetowych? Sprawdź, co warto wiedzieć!
- Rafał Stępniewski
- /
- 5 marca 2021
Co oznacza skrót DNS?
DNS to skrót od Domain Name System, czyli protokołu, którego główną funkcją jest tłumaczenie łatwych do zapamiętania nazw domen na zrozumiałe dla komputerów dane liczbowe. Serwer DNS wyszukuje adres IP danej strony na podstawie wpisu użytkownika zamieszczonego w polu adresu wyszukiwarki.
Tym samym, mechanizm działania systemu DNS można porównać z książką telefoniczną, w której numery telefonów przypisane są do określonych osób. System stanowi ogromną bazę danych umieszczonych w rekordach, z której korzystają użytkownicy na całym świecie.
Jak działa serwer DNS?
Działanie systemu DNS można podzielić na następujące etapy:
W pierwszym etapie użytkownik wpisuje w polu adresu przeglądarki określoną nazwę domeny, np. www.domenafirmowa.pl.
Następnie system (za pomocą przeglądarki) nawiązuje komunikację z lokalnym serwerem DNS, i przesyła prośbę o przetłumaczenie nazwy domeny na adres IP.
Na kolejnym etapie, lokalny serwer przesyła zapytanie o numer IP do jednego z 13 głównych serwerów na świecie znanych pod nazwą “root-servers”.
Serwer główny przekazuje informację na temat lokalizacji, czyli adresu IP serwera, na którym przechowywane są strony internetowe z określoną końcówką domeny. W przypadku Polski jest to.pl.
Serwer DNS dostarcza w informacji zwrotnej do komputera użytkownika, a konkretnie do przeglądarki stron internetowych, numer odpowiadający konkretnej domenie.
Na koniec komputer nawiązuje połączenie z adresem IP, tym samym umożliwiając wyświetlenie zawartości strony www.
Wszystkie wymienione czynności odbywają się w bardzo krótkim czasie, przez co działanie serwera DNS dla zwykłego użytkownika jest niezauważalne.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Rodzaje domen w różnych krajach
Baza danych zawarta w serwerze DNS ma formę hierarchiczną. Znajdują się w niej zarówno domeny najwyższego poziomu (TLD), jak i drugiego poziomu. Warto wiedzieć, że Domeny TLD dzielą się na krajowe oraz funkcjonalne. W przypadku domen krajowych są one zakończone kropką oraz znajdującymi się za nią dwoma znakami, np.:
• Polska –.pl.
• Niemcy –.de.
• Francja –.fr.
Przykładem domen funkcjonalnych mogą być witryny:
• Komercyjne –.com.
• Edukacyjne –.edu.
• Biznesowe –.biz.
• Rządowe –.gov.
• Informacyjne –.info.
Co ciekawe, serwery DNS przekazują również adresy domen drugiego poziomu, zwane regionalnymi np. mazowsze.pl oraz funkcjonalne, takie jak: com.pl, czy gov.pl.
Od czego zależy szybkość wczytywania się stron internetowych?
To jak szybko wczyta się dana strona internetowa, w dużym stopniu zależy od czasu, w jakim serwer DNS odnajdzie adres IP wybranej domeny. Czynnikiem, który ma kluczowy wpływ na czas odpowiedzi, jest odległość komputera od docelowego serwera.
Na opóźnienie w komunikacji, może również wpłynąć skomplikowana struktura strony www. Coraz częściej zdarza się, że współczesne witryny zawierają liczne odwołania do innych stron. Wpływa to na szybkość załadowanie strony, ponieważ serwer będzie musiał przetłumaczyć adresy wielu domen. Warto jednak wiedzieć, że pomimo identycznej przepustowości łącza, zamiana serwerów DNS na szybsze znacząco przyspiesza wczytywanie się witryn.
Jakie są rodzaje serwerów DNS?
W ramach ogólnego podziału rozróżnia się: serwery
domeny głównej,
oraz serwery autorytatywne
Autorytatywne serwery DNS można natomiast podzielić na:
• DNS Master Server – czyli główny serwer autorytatywny domeny, w którym przechowywane są informacje dotyczące jej konfiguracji.
• oraz DNS Slave Server, będący wtórnym serwer, który automatycznie pobiera dane zapisywane w serwerze DNS Master po każdej aktualizacji zawartości domeny. To właśnie na nim zapisywane są kopie informacji, przez co może być używany jako serwer zapasowy.
Jakie są rodzaje zapytań DNS?
Zapytania DNS dzielimy na:
• Rekurencyjne, które wymuszają na serwerze odnalezienie informacji na temat domeny lub przesłanie powiadomienia o błędzie.
• Iteracyjne, które w przeciwieństwie do rekurencyjnych, nie wymuszają na serwerze łączenia się z innymi serwerami, w sytuacji gdy ten nie zna adresu IP domeny. W takie sytuacji wskazują one jedynie najlepszą odpowiedź, jaką w danym momencie dysponują.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?