Inteligentne oświetlenie – czy to się opłaca?

Inteligentne żarówki przebojem wdarły się do naszych domów. Popularność tego segmentu rynku stale rośnie. Wiele osób chce po prostu sprawdzić, czym są te urządzenia i jak działają, jednak rośnie też grupa osób, która zadaje sobie pytanie o to, czy inteligentne oświetlenie się opłata. Jak to jest?

  • Michał Górecki
  • /
  • 8 marca 2021

Czy inteligentne oświetlenie się opłaca?

W dużej liczbie scenariuszy użytkowania inteligentne żarówki faktycznie będą miały rację bytu. Wynika to z kilku specyficznych cech tego typu produktów. Najważniejszą jest oczywiście to, że decydowana większość sprzętów tego typu to żarówki typu LED, czyli takie, które wyróżniają się niskim poborem mocy.

Dużym atutem takich urządzeń jest też to, że nie wpływają one mocno na środowisko naturalne. Poprzednia generacja żarówek, która miała w sobie zarówno rtęć jak i sporo metali ciężkich, słusznie budziła obawy wielu użytkowników. Upadek takiej żarówki na podłogę zawsze rodził sporo obaw.

W tym aspekcie żarówki LED-owe prezentują się o wiele bezpieczniej. Technologia jest dojrzała, sprawdzona i przebadana. Oczywiście warto kupować tylko te inteligentne żarówki, które spełniają rygorystyczne normy Unii Europejskiej w zakresie ekologii i bezpieczeństwa.

Kolejnym atutem tych produktów jest długa żywotność. LED-y radzą sobie na tym polu zaskakująco dobre. Są też w stanie generować światło o różnym natężeniu, co pomaga w wyborze idealnej dla każdego odbiorcy temperatury barwowej. To wielki atut, który może odciążyć zmęczony od pracy przy ekranie wzrok.

Czy inteligentne oświetlenie jest tanie?

Odpowiedź na to pytanie zależy od szeregu zmiennych. Mimo tego, że koszt początkowy często jest wyższy od tradycyjnej żarówki, to ogromnym atutem jest wspomniana już wcześniej duża żywotność. Pozwala to stwierdzić, że przy zakupie odpowiednio dużej ilości sprzętów tego typu mogą pojawić się oszczędności.

Kolejnym polem, gdzie użytkownik może odrobinę zaoszczędzić, jest pobór mocy. Wynika on z funkcji smart. Zmniejszając jasność żarówki, ograniczamy pobór mocy, a więc i zużycie energii elektrycznej, za jaką później trzeba będzie zapłacić.

Można też połączyć inteligentne oświetlenie z… inteligentnymi gniazdkami do kontaktów. Działają one w taki sposób, że użytkownik w każdej chwili może odciąć dany kontakt od sieci energetycznej. W ten prosty sposób podłączone do niego urządzenia nawet jeśli są wygaszone, nie będą pobierać prądu, co także może wygenerować pewne oszczędności w domowym budżecie.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Inne atuty inteligentnego oświetlenia

Często pomijaną kwestią jest bezpieczeństwo. Inteligentne oświetlenie można włączyć z niemal dowolnego miejsca na świecie. Wystarczy nam tylko połączenie z internetem. Jeśli jesteśmy na urlopie i obawiamy się o to, czy puste mieszkanie lub dom nie skusi złodziei, można automatycznie włączyć światło o wybranej godzinie.

Osoby, które obawiają się o skuteczność takiego rozwiązania mogą wcześniej, z poziomu aplikacji, zaprogramować stałe godziny aktywności, kiedy oświetlenie będzie włączało się automatycznie. Możliwe, że włączone oświetlenie zniechęci złodzieja, a więc pośrednio przyczyni się do niemałych oszczędności w naszym gospodarstwie domowym. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!