Jak działa Linux?

Nie wiesz jak działa Linux? Oto kilka podstawowych 

  • Anna Malinowska
  • /
  • 8 marca 2021

Istnieje wiele różnych systemów, które napędzają komputery osobiste czy serwerownie na całym świecie. Mimo tego, że użytkownicy prywatni często spotykają się zwłaszcza z Windowsem lub macOS, to nie sposób zapomnieć o Linuxie, który stoi na straży bezpieczeństwa wielu platform, bez których nasze codzienne życie byłoby o wiele trudniejsze, a momentami wręcz niemożliwe. Co wyróżnia Linuxa?

Jak działa Linux i co warto o nim wiedzieć?

Historia tego oprogramowania rozpoczęła się 17 września 1991 roku, kiedy programista, twórca oprogramowania, kiedy Linus Torvalds, programista z Finlandii zapowiedział, że tworzy darmowe, ogólnodostępne oprogramowanie dla komputerów osobistych.

Torvalds stworzył tylko jądro systemu, a dalsze prace zajęły niemal dwa lata. Jedną z pierwszych dystrybucji bazującej na jądrze Linuxa był Spackware, wydany 16 lipca 1993 roku. Miesiąc później zadebiutował słynny Debian, który wciąż jest jedną z najpopularniejszych odmian tego oprogramowania.

Po stronie ciekawostek warto wskazać, że nawet Google Android, czyli oprogramowanie, które napędza smartfony, bazuje na jądrze Linuxa. Pod kątem statystycznym, jeśli wliczymy do ekosystemu Linuxa wszystkie smartfony z Androidem, to jest to najpopularniejsze oprogramowanie na świecie.

Linux a użytkownicy prywatni

Oprogramowanie zainstalowane na komputerach PC czy na laptopach nigdy nie było głównym wyborem wielu użytkowników. W tym ujęciu lepiej radzi sobie zarówno Windows, jak i macOS. Zapewne jedną z przyczyn tego stanu rzeczy były ciągnące się za platformą problemy z obsługą dużej ilości gier.

Warto odnotować, że dzięki udostępnieniu jądra oprogramowania, powstało wiele kolejnych wersji Linuxa, z których część rozwijana jest do dziś. Bardzo dużą popularnością cieszy się na przykład rodzina Ubuntu, a także wspomniany wcześniej Debian czy Linux SuSE. 

Po stronie ciekawostek warto wskazać też na polski akcent. Mimo tego, że wielu programistów z naszego kraju dorzuciło swoją symboliczną cegiełkę do rozwoju darmowego oprogramowania, to mało kto wie, że mamy kilka polskich wersji tego oprogramowania, w tym słynnego PLD czy SparkyLinux’a. Ciekawym projektem znad Wisły jest też 4M Linux.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Linux w zastosowaniach komercyjnych

Oprogramowanie znalazło szerokie zastosowanie w świecie hi-tech i biznesu. Linux napędza zarówno oprogramowanie od NASA, jak i giełdę Wall Street czy słynną Giełdę Londyńską. O gigantycznym potencjale tego sprzętu najlepiej świadczy to, że napędza niemal wszystkie liczące się superkomputery na kuli ziemskiej.

Linux został też z powodzeniem wdrożony w administracji publicznej wielu państw na całym świecie. Dużą rolę odegrały darmowe zamienniki płatnego oprogramowania, w tym choćby edytory tekstu czy aplikacje kalkulacyjne, dzięki czemu można było pokusić się o spore oszczędności.

Jest to oprogramowanie bardzo dojrzałe, które jednocześnie można określić mianem uniwersalnego, jak i takiego, które bardzo łatwo dopasować pod siebie. Duża ilość dystrybucji wykazuje względem siebie sporą kompatybilność, co jeszcze bardziej ułatwia pracę z Linuxem. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!