System operacyjny Android – co to jest?

Systemy operacyjne zarządzają wieloma różnymi platformami. Największą popularność zyskały sobie dzięki komputerom PC, jednak z czasem — wraz ze wzrostem mocy obliczeniowej urządzeń — stały się powszechne w świecie telefonów komórkowych, samochodów czy telewizorów. Jedną z wiodących obecnie platform jest Android. Czym on jest i jak działa?

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 8 marca 2021

Google Android — czym jest i gdzie możemy go spotkać?

Android to oprogramowanie, które kilka lat temu zostało zakupione przez Google. Wyróżnia go to, że jest udostępniany na licencji Open Source. Dzięki takiej decyzji każdy może pobrać system i skompilować go po swojemu, tworząc w ten sposób tak zwanego forka. 

Oczywiście mało kto ma taką wiedzę, jednak to właśnie dzięki dostępności kodu źródłowego oprogramowania, różne firmy tworzące smartfony — na przykład Samsung, Sony, LG czy Huawei lub Xiaomi — mogą tworzyć własne smartfony z Androidem, które dość mocno różnią się względem siebie.

Android zawdzięcza dużą popularność zwłaszcza temu, że — na dziś dzień — jest to jedna z dwóch głównych platform, jakie można odnaleźć na rynku. Poza „otwartym” Androidem mamy jeszcze zamknięte, dedykowane tylko dla produktów Apple, oprogramowanie iOS. 

Sytuacja na rynku mobilnych systemów operacyjnych była zupełnie inna kilka lat temu. Wtedy na rynku można było znaleźć jeszcze między innymi Symbiana, Bada OS czy Windows Mobile, a później Windows Phone. Na skutek walki między twórcami oprogramowania, na placu boju został tylko Android i iOS. Pozwala to stwierdzić, że mamy obecnie niemal idealny duopol w świecie platform operacyjnych.

Android wkracza na nowe urządzenia

Z biegiem czasu Google Android został wydany w wersji na tablety. Warto odnotować też, że po pewnym czasie jego dedykowana wersja pojawiła się na niektórych smartwatchach oraz na telewizorach, jako Android TV. Na dziś dzień to właśnie dzięki Androidowi wiele telewizorów łączy się z siecią i pozwala na przykład na oglądanie treści z platform VOD. 

Blisko spokrewnionym z Androidem oprogramowaniem jest też Chrome OS, czyli software, który napędza tanie laptopy, jakie dla Google’a wytwarza kilku producentów. Chrome OS to oprogramowanie, które bazuje na przeglądarce Chrome — którą można odnaleźć w Androidzie — oraz na wtyczkach. Taki system jest niezwykle płynny w działaniu, choć jego funkcjonalność względem urządzeń z Windowsem czy macOS jest mocno okrojona.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Ekosystem, czyli Android

Google dokonało czegoś, co nie udało się nikomu wcześniej. W jednym małym smartfonie z Androidem zmieściło niemal wszystkie swoje najważniejsze usługi. Android zapewnia wzorową kompatybilność z Dokumentami Google, Gmailem, czyli klientem poczty, czy z Google Maps, które sprawdzają się doskonale zarówno w nawigacji, jak i w sytuacji, gdy na wakacjach szukamy ciekawych miejsc do odwiedzenia.

Platforma jest też powiązana z Asystentem Google, czyli oprogramowaniem, które może komunikować się z nami głosowo w języku polskim. Ogromną rolę w jego sukcesie odegrał też Sklep Play, czyli platforma z aplikacjami — zarówno darmowymi, jak i płatnymi — gdzie można pobrać ciekawe gry czy oprogramowanie użytkowe. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Tagi: android

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!