Jak zabezpieczyć dysk zewnętrzny przed zniszczeniem?

Zewnętrzny nośnik danych odgrywa bardzo ważną rolę zarówno w wielu gospodarstwach domowych jak i w firmach. Przechowujemy na nim ważne pliki, które nie powinny ulec uszkodzeniu. Jak zabezpieczyć taki dysk zewnętrzny przed zniszczeniem?

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 8 marca 2021

Jak zabezpieczyć dysk zewnętrzny?

Istnieje wiele różnych rodzajów dysków zewnętrznych. Różnią się one względem siebie zarówno pod kątem specyfikacji, jak i pojemności czy technologii wykonania. W obecnych czasach coraz większą popularność zyskują sobie nośniki SSD, które wypierają tradycyjne dyski talerzowe. 

Warto zwrócić uwagę na to, że do bezpieczeństwa takiego nośnika trzeba podejść na wielu pozornie niepowiązanych ze sobą płaszczyznach. Co z tego, że będziemy przechowywać dane na nośniku, który jest odizolowany od złych warunków atmosferycznych, jeśli nie chroni go żadne hasło czy protokół szyfrowania.

Równie dużą, a często niedocenianą kwestię odgrywa czynnik ludzki, czyli po prostu to, jak my sami obchodzimy się z technologią użytkową. Czasem wystarczy odrobina nieuwagi i gromadzone przez lata dane, na przykład zdjęcia z wakacji, nagle znikną. 

Jak zabezpieczyć dysk zewnętrzny przed uszkodzeniami fizycznymi?

Największymi wrogami tych urządzeń jest silne promieniowanie magnetyczne, woda i wilgoć oraz grawitacja. Niestety dość często może się zdarzyć, że te czynniki wystąpią ze sobą w kilku różnych konfiguracjach, a na dodatek może na przykład pojawić się przepięcie w sieci energetycznej.

Warto kupować dyski wzmocnione, które mają choćby podstawową odporność na uszkodzenia czy zalanie. Zwykle wystarczy sprawdzić, czy nośnik ma na przykład certyfikat IP67 lub IP68, lub czy nie spełnia normy MIL-STD. To powszechnie stosowane zabezpieczenia, więc warto je mieć po swojej stronie.

Pamiętajmy też o tym, by odkładać takie urządzenia z daleka od źródeł energii elektrycznej. Niektóre rodzaje dysków zewnętrznych są podatne na generowane przez nie zakłócenia, co po pewnym czasie może przerodzić się w problem.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Pamiętajmy o higienie cyfrowej

Zwykle najsłabszym ogniwem w kwestii danych bezpieczeństwa jest człowiek. Stwórzmy hasło do dysku zewnętrznego, a jeśli to możliwe, wykonajmy choćby częściową kopię danych i umieśćmy ją w odpowiednio zabezpieczonej chmurze danych.

Dobrym pomysłem jest też postawienie na szyfrowanie. Jeśli wiemy, że chcemy zabezpieczyć na przykład nośnik firmowy, który krąży między użytkownikami „z rąk do rąk”, to lepiej upewnić się, że nikt niechcący nie usunie lub nadpisze naszych plików.

Dobrym pomysłem w takiej sytuacji — którą można również zastosować w gospodarstwie domowym — jest stworzenie kilku różnych kont zabezpieczonych różnymi hasłami. Dzięki takiemu zabiegowi każdy będzie mieć swoją „część” dysku, gdzie będzie można gromadzić dane.

Dobrą praktyką, którą zawsze warto pochwalić jest też stosowanie oprogramowania antywirusowego. Złośliwy software może bardzo łatwo przenieść się z laptopa na podpięty do niego dysk zewnętrzny i wymazać lub uszkodzić ważne dla nas pliki. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!