Jak działa UPS?
Zasilacz UPS to urządzenie, które ma zapewnić nieprzerwaną ciągłość dostarczania energii w razie awarii. UPS, czyli Uninterruptible Power Supply towarzyszy nam każdego dnia, jednak mało kiedy zastanawiamy się nad tym, jak właściwie działa zasilacz UPS. Co warto o nim wiedzieć?
- Mikołaj Frączak
- /
- 8 marca 2021
Jak działa zasilacz UPS?
Co do zasady, schemat większości UPS-ów jest bardzo podobny względem siebie. Znajdziemy w nich prostownik, którego rolą jest ładowanie baterii, a także falownik, który ma doprowadzić energię elektryczną do odbiornika. Jest też oczywiście akumulator, czyli miejsce, gdzie zgromadzona energia jest przechowywana.
Nadrzędną zasadą działania UPS-a jest to, że ma on dwa główne źródła prądu. Jednym jest oczywiście stale pobierany prąd z sieci energetycznej, a drugim jest wymieniony w poprzednim akapicie akumulator. Odgrywa on kluczową rolę podczas awarii sieci.
Nowoczesne urządzenia tego typu potrafią w ułamku sekundy ocenić, kiedy zasilanie nie jest stabilne. Jeśli zdarzy się taka sytuacja, to UPS powinien automatycznie zapewnić kontynuację pracy dzięki poborowi mocy zgromadzonej w akumulatorze. Po wykryciu przywrócenia zasilania, urządzenie zwykle samoczynnie przestawia się na zasilanie sieciowe.
Gdzie najczęściej spotykamy się z zasilaczami UPS?
W zdecydowanej większości przypadków widujemy je w firmach lub wyspecjalizowanych serwerowniach. Warto odnotować, że ze względu na coraz większą dostępność profesjonalnych zasilaczy UPS, decyduje się na nie dużo gospodarstw domowych.Zwłaszcza teraz, podczas pracy zdalnej, jaką zawdzięczamy pandemii COVID-19, zasilacze sieciowe na nowo cieszą się dużym zainteresowaniem. Podczas pierwszej fali pandemii sieć energetyczna w niektórych miastach była tak obciążona, że czasem zdarzały się chwilowe przerwy w dostawie mocy.
W firmie pracownicy mieli zawsze komfort w postaci dynamicznego zapisu kopii edytowanego właśnie pliku na firmowej chmurze lub wiedzieli, że obecny w miejscu pracy UPS wystarczy na co najmniej kilkanaście minut pracy, by szybko można było zapisać pliki. W domu nie ma tego komfortu. W obawie przed utratą wielu godzin pracy, o wiele bezpieczniej jest kupić zasilacz UPS.
Dobrze wiedzieć, że poza branżą IT sprzęt tego typu jest często wykorzystywany na przykład w centrach monitoringu oraz w punktach opieki zdrowotnej. Generalnie, wszędzie tam, gdzie pojawia się ryzyko utraty zasilania z sieci, tam warto mieć UPS.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Jaki UPS wybrać?
Istnieje kilka różnych typów zasilaczy. Jednym z najpopularniejszych jest UPS „online”, który wyróżnia się tym, że posiada oddzielny od napięcia wejściowego układ zasilania. Zapewnia to bardzo stabilną pracę urządzenia. Nawet wtedy, gdy spotykamy się z tak zwanym „migotaniem prądu”.
Zasilacze typu offline działają na nieco innej zasadzie. Gdy sieć działa bezproblemowo, pobierają one prąd o niewielkiej wartości, która służy raczej do uzupełnienia stopnia naładowania akumulatora do stu procent. Czasem zwraca się uwagę na występujące w pracy tych urządzeń, zakłócenia. Zwykle mają one nieco mniejsze gabaryty niż wersja „online”, mogą też być od nich nieco tańsze.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?