Oszustwa nowej generacji z wykorzystaniem Chat GPT

Oszustwa z wykorzystaniem sztucznej inteligencji oraz Chatu GPT powoli stają się codziennością. Oszuści telefoniczni coraz częściej sięgają po zaawansowaną technologię. Dzięki temu mogą osiągnąć naprawdę spektakularne efekty. Jakie? Czytaj tekst!

  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 4 kwietnia 2023

Syntezator mowy sklonuje głos Twoich bliskich

Nowe oszustwo polega na wykonaniu połączenia telefonicznego. Już nie zadzwoni do Ciebie nieznany numer. Wyświetli się kontakt, który masz w swoim telefonie, przykładowo numer Twojego krewnego lub przyjaciela. Po odebraniu go usłyszysz również doskonale Ci znany głos. Poprosi Cię o pożyczenie pieniędzy, z podaniem numeru konta. Jeśli zaufasz i wykonasz przelew, możesz już nie odzyskać pieniędzy. 

ChatGPT — co to takiego? Jak z niego skorzystać?ChatGPT — co to takiego? Jak z niego skorzystać?Monika Świetlińska

Wsparciem dla oszustów jest sztuczna inteligencja. Atak wykonywany jest z pomocą połączenia techniki fałszowania identyfikatora dzwoniącego oraz możliwości sztucznej inteligencji. 

W jaki sposób można sfałszować cudzy głos? 

Co interesujące, sfałszowanie ludzkiego głosu nie jest kosztowne. Wystarczy wykupić dostęp do specjalnej aplikacji, która wykorzystuje umiejętności sztucznej inteligencji (AI). Kosztuje to dosłownie kilkadziesiąt dolarów. Specjalne komercyjne serwisy do powielania głosu to m.in. Play,ht, Murf, Respeecher. Oszustwo wykorzystywane jest często w USA. W ten sposób skradziono już 11 milionów dolarów. 

W jaki sposób będzie się można obronić przed takim oszustwem? Podobnie jak w przypadku oszustwa z wykorzystaniem podszywania się pod bank. Rozłączyć się po prośbie o przelew pieniędzy, odczekanie 30 sekund i oddzwonienie do kontaktu z naszej listy kontaktów, bez korzystania z funkcji oddzwoń.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Czat GPT Microsoftu vs Bard GoogleCzat GPT Microsoftu vs Bard GoogleAnna Petynia-Kawa

Czy Chat GPT zostanie wykorzystany do podobnych oszustw? 

Już teraz istnieją oszustwa, w których osoby podszywają się pod Chat GPT. Robią to w celu wyłudzenia danych użytkowników lub zainfekowania ich komputerów złośliwym oprogramowaniem. 

W takich przypadkach hakerzy tworzą fałszywe strony internetowe, które wyglądają podobnie jak strony korzystające z Chat GPT, i proponują użytkownikom korzystanie z tych fałszywych stron. W ten sposób mogą wyłudzić od potencjalnych użytkowników poufne informacje lub zainfekować ich komputery złośliwym oprogramowaniem.

Jak działa biometria głosowa na infolinii Orange?Jak działa biometria głosowa na infolinii Orange?Michał Górecki

Aby uniknąć oszustw związanych z Chat GPT, należy pamiętać, że oryginalny Chat GPT działa wyłącznie na oficjalnej stronie OpenAI. Ponadto, co istotne, nie wymaga pobierania żadnych dodatkowych plików ani instalowania żadnego oprogramowania. Należy również zachować ostrożność i nie podawać swoich danych osobowych ani finansowych na żadnych podejrzanych stronach internetowych, które mogą udawać Chat GPT.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!