TVP.info ofiarą rosyjskiego cyberataku?

Kanał informacyjny Telewizji Polskiej informuje: "Musieliśmy podjąć zdecydowane kroki. We wtorek zabezpieczyliśmy dostęp do konta tvp.info na Twitterze". Stacja utrzymuje, że jej konto na Twitterze zostało zhakowane i podejrzewa, że za tym działaniem stoi rosyjskie wywiad wojskowy, który świętuje Dzień Zwycięstwa w podobny sposób jak w przypadku ataku na konto białoruskiego serwisu Nexta.

  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 12 maja 2023

Co się dzieje z profilem TVP. INFO na Twitterze? 

"W związku z atakiem botów na nasze konto, postanowiliśmy tymczasowo zabezpieczyć nasz profil (tzw. kłódką)." — poinformowała oficjalnie stacja w jednym z pierwszych komunikatów. Dodała po jakimś czasie: "Od kilku dni trwa bezprecedensowy atak botów na profil portalu http://tvp.info na Twitterze. Celem tego typu operacji zazwyczaj jest obcięcie zasięgów". 

5(14) 2023 SECURITY MAGAZINE5(14) 2023 SECURITY MAGAZINEMonika Świetlińska

Ponadto, stacja utrzymuje, że atak na jej konto ma związek z rosyjskim Dniem Zwycięstwa, który przypada na 9 maja, ponieważ wydarzenie to zostało zaplanowane na ten konkretny dzień. Takie sugestie pojawiły się zarówno w wypowiedziach Samuela Pereiry, szefa TVP.info (jako wiceszefa TAI), jak i na stronie internetowej samej stacji.

Na czym polega atak na TVP.INFO?

Stacja podaje, że atak polega na "masowym obserwowaniu profilu przez nowych użytkowników, a następnie ich cofaniu (tzw. unfollowing)", co może wpłynąć na algorytmy Twittera. Według informacji podanych przez TVP.info, te działania są dokonywane przez zorganizowaną siatkę botów, a ich efektem może być ograniczenie zasięgu tweetów przez Twitter, który odnotowuje podejrzany ruch na koncie. 

Hakerzy podszywają się pod Meta, wykupując jej reklamyHakerzy podszywają się pod Meta, wykupując jej reklamyDamian Jemioło

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Stacja jasno stwierdziła: Musieliśmy podjąć zdecydowane kroki. We wtorek zabezpieczyć dostęp do konta tvp.info na Twitterze. Teraz znajduje się ona "za kłódką", by powstrzymać niepożądaną aktywność botów 

Jakie działanie podjęło TVP? 

Faktycznie, logo TVP zostało zablokowane kłódką. Według TVP.info podobny atak spotkał konto białoruskiego opozycyjnego serwisu Nexta. Wpis na stronie sugeruje, że to specjalny dzień dla Putina i jego zwolenników, którzy celebrują go jako dumny dzień dla swojej propagandy. Z tego powodu bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, jest dla nich ważne przeforsowanie swojego programu i uciszenie wszystkich, którzy się z nim nie zgadzają.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!