Hakerzy podszywają się pod Meta, wykupując jej reklamy
Hakerzy przejmują zweryfikowane konta o dużym zasięgu i zmieniają ich wygląd na taki, który przypomina rzeczywiste profile firm, w tym Mety. Następnie wykupują reklamy, w których umieszczają linki prowadzące do złośliwego oprogramowania.
- Damian Jemioło
- /
- 9 maja 2023
Cyberprzestępcy podszywają się pod Metę
Ekspert ds. social mediów Matt Navarra wykrył podejrzane reklamy na Facebooku. Okazało się, że są to treści wykupowane przez cyberprzestępców. Ci kradnąc zweryfikowane profile, modyfikują je, podszywając się pod duże firmy. W tym w samą Metę.
'Tylko' 5,5 mln euro kary dla WhatsApp. Za co Meta nie zamierza płacić?Monika Świetlińska
Po co? Aby zamieszczać tam linki do złośliwego oprogramowania. Użytkownicy, którzy klikają takie reklamy, zostają przekierowani na zainfekowane strony. W konsekwencji ich urządzenia też padają ofiarą cyberprzestępców. Ze względu na to, że przejmowane są duże profile, cyberprzestępcy docierają do naprawdę sporego grona odbiorców.
Przejęte konta wykryte przez Matta Navarrę zostały już przez Facebooka zablokowane. Mimo to z pewnością wyrządziły niemało szkód nieświadomym niczego użytkownikom.
Meta pozwala na zakup fałszywych reklam?
Choć Facebook pozwala na publiczne wyświetlanie historii zmian nazw dla zweryfikowanych kont, to zdecydowanie nie jest to wystarczające zabezpieczenie. Należy zapytać – dlaczego platforma pozwala na wykupienie fałszywych reklam?
Reklamy te zostały automatycznie zatwierdzone przez system Mety. Firma stara się usprawnić swój system, aby takie zdarzenia nie miały miejsca. Jednak poprawki są niewystarczające, choć rzecznik prasowy Mety w rozmowie z TechChrunch zapewnia, że jest inaczej.
Znów kolosalna kara dla Mety za bezprawne przetwarzanie danychDamian Jemioło
Według rzecznika – firma inwestuje znaczne zasoby, aby wykryć oszustwa i cyberataki oraz stara się im zapobiegać. Mimo to cyberprzestępcy stale starają się ominąć nowe zabezpieczenia Mety.
W tej sytuacji pozostaje nam mieć się na baczności. Facebook pozwala na sprawdzanie ostatniej aktywności na zweryfikowanych kontach. Jeśli więc natrafimy na reklamę, która wzbudza nasze podejrzenia, warto się upewnić, czy faktycznie jest to próba oszustwa.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?