Ukraina wykorzystuje Starlink do kontrolowania militarnych dronów. SpaceX tego nie chce

Firma Elona Muska, SpaceX od początku wojny wspiera Ukrainę. Dostarczyła na jej teren specjalną usługę Starlink. Co interesujące, nie jest ona zachwycona tym, w jaki sposób jest ona wykorzystywana. Nie chce m.in. by wykorzystywać ją do kontrolowania militarnych dronów.

  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 14 lutego 2023

Jasno wyraziła to szefowa operacyjna firmy, Gwynne Shotwell podczas konferencji Federalnej Administracji Lotnictwa. Stwierdziła, że SpaceX sprzeciwia się zgłoszonemu zastosowaniu SpaceX do kontrolowania wojskowych dronów. Co interesujące, jednocześnie firmie nie przeszkadza to, że ukraińscy żołnierze korzystają z osprzętu do komunikacji.

Telekomunikacja w czasie wojny. Jak radzi sobie Ukraina?Telekomunikacja w czasie wojny. Jak radzi sobie Ukraina?Anna Malinowska

Jak SpaceX ograniczy działanie sprzętu w Ukrainie?  

Dyrektorka podczas swojego wystąpienia przyznała, że SpaceX może ograniczyć możliwości korzystania ze sprzętu w Ukrainie. Co istotne, podkreśliła, że firma już to zrobiła. Ukraina podczas tego spotkania stwierdziła, że nie jest zaniepokojona tym faktem. Kraj reprezentował Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ołeksij Daniłow, który powiedział The Washington Post, że kraj nie polega tylko i wyłącznie na Starlink w operacjach wojskowych. Określił, że w takich sytuacjach Ukraina może zastosować “zmianę środków ataku”. Doradca ministerstwa spraw wewnętrznych Anton Gerahchenko stwierdził, że “wyzwala” a nie atakuje, a technologia Starlink uratowała “setki tysięcy istnień ludzkich”.

Do czego Ukraina wykorzystuje usługę Starlink? 

System Starlink jest ważny dla Ukrainy dosłownie od pierwszych dni inwazji Rosji. Usługa jest wsparciem w komunikacji między cywilami, używają ją także agencje rządowe, i jednostki wojskowe, które nie mają możliwości  polegania na naziemnym dostępie do internetu.

Ukraińskie e-prawo jazdy w komórce uznawane w Polsce jak tradycyjne?Ukraińskie e-prawo jazdy w komórce uznawane w Polsce jak tradycyjne?Mikołaj Frączak

Co istotne SpaceX wspiera Ukrainę, jednak w relacjach między firmą, a zaatakowanym krajem nie brakowało zgrzytów. Terminale dostarczyła ona z pomocą rządu USA. Właściciel firmy z początku narzekał, że finansowanie tej usługi jest drogie, jednak zmienił w końcu zdanie na ten temat. Unia Europejska ma pomóc Ukrainie w zdobyciu tysięcy dodatkowych terminali, które będą wspierać społeczeństwo Ukrainy walczące z rosyjskim najeźdźcą.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!