Utylizacja urządzeń elektronicznych - co trzeba wiedzieć?

Prędzej czy później w każdej firmie zużyją się niektóre urządzenia. Mogą to być na przykład wyeksploatowane drukarki, komputery PC czy elementy stosowane w halach produkcyjnych. Jak zatroszczyć się o utylizację takich sprzętów?

  • Michał Górecki
  • /
  • 8 lipca 2021

Czy wolno wyrzucić urządzenia elektroniczne do typowych nieczystości, jakie produkuje nasza firma?

Zwykle kluczową rolę odgrywa oznaczenie produktu. Jeśli został on sklasyfikowany jako taki, który może zagrażać środowisku naturalnemu, to jest to kategorycznie zabronione. Ustawodawca bardzo poważnie podszedł tutaj do kwestii ochrony środowiska.

Powstała między innymi Ustawa o zużytym sprzęcie elektronicznym (11 września 2015 roku), która w dużej mierze uporządkowała zasady z tym związane. Nie jest to zresztą jedyny akt prawny, na jaki firmy muszą zwracać uwagę. Ważną rolę odgrywa też rejestr BDO, gdzie firmy muszą rozliczać się ze swoich nieczystości i wytworzonych odpadów.

Dlaczego to właśnie urządzenia elektroniczne są objęte takimi restrykcjami? Można tu wskazać na przykład na ich złożony skład chemiczny, gdzie znalazły się tak zwane metale ciężkie. W zdecydowanej większości sprzętów tego typu nie brakuje ołowiu, bromu, a nawet rtęci.

Co to oznacza w praktyce? Wyrzucenie takich nieczystości w tradycyjny sposób grozi dewastacją flory i fauny. Co gorsza, metale ciężkie mogą przeniknąć do wód gruntowych i zanieczyścić duży obszar. Jeśli nieopodal znajdowały się na przykład studnie, z których nawadniano uprawy rolne, to może to rodzić ogromny problem, z którym trudno będzie sobie poradzić.

Co grozi za niewłaściwe wyrzucanie elektrośmieci?

Jeśli odpady były wymieszane na przykład z innymi grupami produktów, to grozi nam kara wynosząca nawet i pięć tysięcy złotych. Jeśli nie zgłosiliśmy tych nieczystości do BDO, a na przykład uda się wykazać, że pochodziły one z naszej firmy, kara może być o wiele wyższa.

Jak wzmocnić sygnał internetowy?Jak wzmocnić sygnał internetowy?Anna Malinowska

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Wielu osobom wydaje się, że są anonimowe i bez trudu zdołają pozbyć się takich odpadów z firmy. Jest to bardzo dalekie od prawdy. BDO w dużej mierze uszczelniło system, a całości dopełniają coraz liczniej rozlokowane kamery, punkty monitoringu czy foto pułapki. 

Gdzie należy wyrzucać elektrośmieci?

W parze z rygorystycznymi zadami ustawodawca zapewnił też szeroki dostęp do sieci punktów, gdzie można się ich pozbyć. To bardzo ważny aspekt, który zdecydowanie warto docenić. Z jednej strony prawo jest restrykcyjne, ale jeśli stosujemy się do obowiązujących reguł, to za utylizację sprzętów nie zapłacimy ani grosza. 

Jeśli w wybranym sklepie kupujemy nowy sprzęt, na przykład drukarkę, to nic nie stoi na przeszkodzie, by oddać zużyte urządzenie. Sprzedający ma w takiej sytuacji obowiązek ich przyjęcia bez pobierania od nas dodatkowej opłaty, co dodatkowo zmniejsza koszty ponoszone przez firmę.

Możemy też skorzystać z sieci punktów PSZOK, a także z oferty wyspecjalizowanych działalności recyklingowych. Pamiętajmy też o tym, że zgodnie z BDO, musimy zapewnić sobie umowę o współpracy z wyspecjalizowaną firmą zewnętrzną, która będzie od nas odbierać nieczystości. Mogą być też nimi odpady elektroniczne.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!