Wiadomość o filmie na Facebooku z Twoim udziałem? Uważaj, konto znajomego zostało zhakowane

Jeśli dostaliście od Waszych znajomych informację, że na Facebooku jest film z Waszym udziałem, nie odpowiadajcie na te wiadomości ani nie klikajcie w żadne linki. To oszustwo.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 13 czerwca 2022

Mrożące krew w żyłach wiadomości na Messenger

- Otrzymałeś wiadomość na portalu Facebook z informacją o filmie z Twoim udziałem? Uważaj – to oszuści, którzy przejęli konto Twoich znajomych. Wejście w link i wprowadzenie danych logowania na fałszywej stronie grozi utratą dostępu do konta. Ostrzeżcie znajomych i włączcie uwierzytelnianie dwuskładnikowego (2FA) – alarmuje CSIRT KNF.

Najwyraźniej trwa atak na użytkowników Facebooka, a jego głównym kanałem pozostaje komunikator Messenger. Użytkownicy mogą otrzymywać wiadomości od swoich znajomych na temat publikacji filmu z ich udziałem. Tego typu wiadomości zawsze wzbudzają zainteresowanie, a dodatkowo je uwiarygadnia nadawca, często nasz bliski znajomy lub rodzina.

Każda taka wiadomość jest wysyłana już z przejętego, zhakowanego przez cyberprzestępców konta. Uruchomienie linku może prowadzić do zhakowania naszego konta i utraty nad nim kontroli. Efektem będzie rozprzestrzenianie się scamu na kolejnych użytkowników spośród naszej listy znajomych. Należy uważać na takie próby przejęcia konta i unikać odpowiedzi na dziwne pytania czy informacje zadawane przez naszych znajomych.

Fałszywe SMS-y o dopłatach do paczek

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Z kolei zespół CSIRT NASK obserwuje ostatnio nasilenie kampanii phishingowej podszywającej się pod firmę przewozową InPost. Oszuści w rozsyłanych SMS-ach informują o konieczności dopłaty za paczkę. Znajdujący się w treści wiadomości link prowadzi do fałszywej bramki płatności. Podanie na niej danych do logowania do konta bankowego powoduje, że przestępcy są w stanie je przechwycić, a następnie wyczyścić rachunek ze środków.

Czym jest phishing?

Phishing — to nazwa, która nie przez przypadek budzi dźwiękowe skojarzenia z angielskim słowem „fishing” oznaczającym łowienie ryb. Przestępcy, podobnie jak wędkarze, stosują bowiem odpowiednio przygotowaną „przynętę” i „łowią” swoje ofiary.Zacznijmy od podejrzanych stron. To takie, które wyłudzają dane osobowe i dane uwierzytelniające. Linki do nich przesyłane są różnymi kanałami — SMS-em, mailem lub przez media społecznościowe. Ich adresy mogą znajdować się w różnych domenach, nie tylko w domenie krajowej *.pl.

Pieniądze z BNP Paribas prosto na konto? Ta reklama to oszustwoPieniądze z BNP Paribas prosto na konto? Ta reklama to oszustwoMikołaj Frączak

W przypadku takich stron kluczowe jest szybkie działanie — rozpoznawanie, raportowanie oraz współdzielenie informacji o złośliwych domenach. Wszystko po to, by jak najszybciej zablokować do nich dostęp. Pomaga w tym uruchomiona przez NASK lista ostrzeżeń, która jest dostępna publicznie i wykorzystywana przez operatorów do blokowania dostępu do niepożądanych stron.

200 procent zysku w PKO BP? Cyberprzestępcy podszywają się pod znany bank

Oficjalny projekt PKO Banku i 200 procent zysku miesięcznie dzięki innowacyjnej technologii bankowej PKO Bank Inwestomat? To kolejne oszustwo. — Uwaga na fałszywe reklamy inwestycyjne, w których cyberprzestępcy podszywają się pod @PKOBP. W rzeczywistości prowadzą one do niebezpiecznych stron wyłudzających dane, a docelowo kradzieży środków pieniężnych. Nie dajcie się nabrać i ostrzeżcie znajomych! – alarmuje CSIRT KNF.

W informacji rozsyłanej w sieci oszuści informują, że to oficjalny projekt „PKO Banku” i klienci mogą oczekiwać nawet 200 procent zysku miesięcznie. Wszystko to dzięki innowacyjnej technologii bankowej PKO Bank Inwestomat. Oczywiście wszystko to oszustwo, szyte dosyć grubymi nićmi. Celem cyberoszustów nie jest bezpośrednia kradzież pieniędzy, ale pozyskanie danych logowania do systemu transakcyjnego ofiary.

Każdy, kto spotka się z tak niedorzeczną ofertą jak 200 proc. zysku w miesiąc, gdzie banki na lokacie oferują maksymalnie 5,5 procent, powinien jak najszybciej usunąć tę wiadomość. W przypadku linku do formularza nie wolno pod żadnym pozorem w nie klikać. Oszustwa inwestycyjne stają się ostatnio bardzo popularne.

Źródło: CSIRT KNF, CERT Polska

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!