Windows 10 na firmowym laptopie - jak go zabezpieczyć?

Microsoft Windows 10 to najpewniej to oprogramowanie, z jakim w skali globalnej spotykamy się najczęściej, przynajmniej jeśli mowa o komputerach osobistych. Duża popularność platformy to powód do dumy dla jej twórców, ale i wielka odpowiedzialność. Jak zadbać o bezpieczeństwo Windows 10?

  • Michał Górecki
  • /
  • 4 lipca 2021

Windows 10 a bezpieczeństwo — o czym koniecznie trzeba pamiętać?

Pamiętajmy o tym, że nie istnieje idealnie zabezpieczone oprogramowanie. Jeszcze ono nie powstało i wiele wskazuje na to, że raczej nigdy się z nim nie zetkniemy. Paradoksalnie, najsłabszym elementem układanki zawsze jest człowiek, użytkownik, który zachowa się wbrew wszelkiej logice i na przykład otworzy plik, przed którego uruchomieniem ostrzega nas Windows Defender.

Mówiąc o bezpieczeństwie w sieci, zdecydowanie warto doposażyć Micorosoft Windows 10 w dedykowanego antywirusa. Na rynku mamy wiele ciekawych rozwiązań. Co godne odnotowania, część z nich jest darmowa. Zdarza się nawet, że takie oprogramowanie jest w pełni dopuszczone do użytku komercyjnego. 

Kiedyś spotykaliśmy się z dodatkowym zabezpieczeniem w postaci firewalla. Dziś jego rola jest w dużej mierze zmarginalizowana. Jego właściwości oferują zarówno programy antywirusowe, jak i przywołany wcześniej Windows Defender, który z biegiem czasu ewoluował i stał się naprawdę dobrym narzędziem. 

Zawsze warto zainwestować też w dedykowaną chmurę danych, z którą połączymy nasz komputer. Nie musimy synchronizować wszystkich plików. Byłoby to uciążliwe i czasochłonne. Możemy — a wręcz powinniśmy — zapewnić sobie lustrzaną kopię najważniejszych plików z pracy, na przykład raportów fiskalnych lub zadań, jakie właśnie wykonujemy dla przełożonego.

Bezpieczeństwo komputera z Windows 10 w podróży

Bardzo cenionym elementem, który dopiero od kilku lat wchodzi na salony w świecie laptopów, jest dedykowany skaner linii papilarnych. To świetny sposób, by ograniczyć ryzyko związane z tradycyjnym wpisywaniem hasła — które przecież ktoś może podejrzeć — do minimum.

Bezpieczny transfer plikówBezpieczny transfer plikówMichał Górecki

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Obecnie takie dedykowane skanery często odnajdziemy już nawet w laptopach ze średniej półki cenowej. To bardzo dobry trend, któremu zdecydowanie warto dać szansę. Co zrobić, jeśli nie mamy wbudowanego czytnika? Można taki moduł dokupić. Nie jest to droga inwestycja: cyfrowy czytnik linii papilarnych kosztuje mniej niż sto złotych. 

Bezpieczny komputer to aktualizowany komputer

Żyjemy w czasach, kiedy niemal każdy nowoczesny sprzęt można zaktualizować: smartfony, konsole do gier, telewizory, a także komputery PC i laptopy. W tym te, które napędza Windows 10. To świetne oraz darmowe rozwiązanie, które szybko pozwoli wyeliminować zauważone przez Microsoft luki bezpieczeństwa. 

Warto dać szansę aktualizacjom systemowym i korzystać z nich jak najczęściej. Tak samo, jak powinniśmy aktualizować sterowniki oraz oprogramowanie innych firm. Nie dość, że możemy dzięki temu zyskać sporo nowych, użytecznych funkcji, to na dodatek zwiększamy bezpieczeństwo naszego urządzenia i zgromadzonych na nim danych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!