Facebook zmienia algorytmy. Sprawdż, co zyskuje

Facebook stale zmienia swoje algorytmy. Już kilka lat temu specjaliści wskazywali, że najważniejszym formatem treści na tej platformie będą materiały video. Posty w formie tekstu ze zdjęciem stają się coraz mniej wartościowe dla algorytmów serwisu, który coraz mocniej promuje rolki.

  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 28 czerwca 2023

Jakie zmiany zachodzą w algorytmie Facebooka? 

Kiedy mówimy o zmianach w algorytmach, które wpływają negatywnie na zasięgi, najczęściej myślimy o popularnej wyszukiwarce Google, która wraz z przeglądarkami jest głównym wejściem do Internetu dla 90 procent użytkowników na całym świecie. Jednak nie tylko Google jest winne frustracjom, ponieważ zmiany w algorytmach wpływają również na inną potężną platformę, a mianowicie Facebooka, która ma miesięczny zasięg 3 miliardów użytkowników na całym świecie.

Według informacji serwisu Gizmodo, które opierają się na danych zgromadzonych przez firmę Echobox, brytyjskiego dostawcy automatycznych narzędzi do publikacji w mediach społecznościowych, ostatnie zmiany w algorytmie Facebooka spowodowały drastyczne spadki zasięgów profili mediów.

6(15) 2023 SECURITY MAGAZINE6(15) 2023 SECURITY MAGAZINEMonika Świetlińska

Analizując dane od ponad 2000 klientów Echobox, którzy są wydawcami stron prasowych i niezależnymi twórcami stron informacyjnych, zauważono stopniowy spadek zasięgów ich profili (zwanych także fanpage'ami) od około roku. W maju tego roku nastąpiła kolejna zmiana w algorytmie Facebooka, która spowodowała ogromny spadek zasięgów, a każdy serwis prasowy stracił znaczną część swojego zasięgu. Według oszacowań Echobox, te zmiany doprowadziły nawet do 50-procentowego spadku ruchu z Facebooka w porównaniu do analogicznego okresu w 2022 roku.

Co odkrył serwis PressGazette?

Inne badania przeprowadził brytyjski serwis PressGazette, specjalizujący się w branży prasowej i dziennikarstwie. Na podstawie danych zebranych od 1350 wydawców przez firmę analityczną Chartbeat, PressGazette stwierdził, że oprócz niewielkiego wzrostu pod koniec 2022 roku, wszystkie serwisy prasowe od lipca 2022 do maja 2023 roku doświadczyły spadków ruchu z Facebooka.

Czy jak nie włączę Facebook Protect to serwis zablokuje mi konto?Czy jak nie włączę Facebook Protect to serwis zablokuje mi konto?Mikołaj Frączak

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Inna analiza danych, tym razem przeprowadzona przez Similarweb w okresie od kwietnia 2020 do marca 2023, pokazała, że ruch z Facebooka spadał we wszystkich tytułach prasowych, niezależnie od tematyki czy autorytetu. Największe straty odnotował Upworthy.com, które w ciągu trzech lat straciło aż 72 procent ruchu z Facebooka. Jednak warto również wspomnieć o bardziej znanych tytułach, takich jak BBC (39 proc. strat), The Sun (50 proc. strat), Daily Mail (40 proc. strat), Fox News (51 proc. strat), CNN (45 proc. strat), The New York Times (38 proc. strat) oraz The Washington Post (36 proc. strat).

Rolki na Facebooku — co to jest? 

Facebook Reels, zwane również jako Reels na Facebooku, są krótkimi filmikami o maksymalnej długości 60 sekund. Ta funkcja nawiązuje przede wszystkim do popularnej aplikacji TikTok, gdzie stanowi główny sposób publikowania treści przez użytkowników. W ramach Reels, możesz wykorzystać oryginalne ścieżki dźwiękowe lub dodać efekty i własną muzykę do swojego filmu. Tworzone przez użytkowników filmy będą wyświetlane w Aktualnościach na Facebooku, sekcji Reels na Facebooku oraz na profilach użytkowników w zakładce Reels.

Co to jest algorytm? 

Algorytm to sekwencja logicznych instrukcji lub reguł, które określają sposób rozwiązywania problemu lub wykonywania określonego zadania. Jest to szczególnie ważne w kontekście informatyki i programowania.

Czym jest uwierzytelnianie dwuskładnikowe i jak działa na Facebooku?Czym jest uwierzytelnianie dwuskładnikowe i jak działa na Facebooku?Michał Górecki

Może on być opisany w postaci precyzyjnego zbioru kroków, które prowadzą do osiągnięcia określonego rezultatu. Może obejmować różne operacje, takie jak przetwarzanie danych, manipulację nimi, porównywanie, sortowanie, iterowanie czy podejmowanie decyzji na podstawie określonych warunków.

Algorytmy są powszechnie stosowane w programowaniu do rozwiązywania problemów, takich jak sortowanie danych, wyszukiwanie, przetwarzanie obrazów, sztuczna inteligencja, analiza danych i wiele innych. Efektywność i skuteczność algorytmów mają istotne znaczenie dla wydajności i działania programów komputerowych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!