Hakerzy podszywają się pod Apple! Zachowaj czujność!

Korzystasz z urządzeń marki Apple? Uważaj, możesz stać się celem hakerskich ataków! Wystarczy chwila nieuwagi i kliknięcie w odnośnik w mailu, którego adresat podszywa się pod tą markę. Sprawdź, w jaki sposób działają oszuści!

  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 29 maja 2023

Schemat działania hakerów 

Warto zachować podejrzliwość, gdy otrzymamy wiadomość rzekomo od firmy Apple, która będzie nam oferować darmowe, dodatkowe gigabajty w ramach iCloud. To powinno być dla nas podejrzane. Właśnie tak powinniśmy myśleć, gdy spotykamy takie wiadomości.

Apple podnosi ceny w App StoreApple podnosi ceny w App StoreMartyna Kowalska

Na Twitterze Mirror Online i Signal-Arnaques opublikowały przykłady zaskakujących e-maili, których nadawcy podszywali się właśnie pod Apple. Te pozornie oficjalne wiadomości informują nas, że "skończyło nam się miejsce w chmurze iCloud" i jeśli nie podejmiemy natychmiastowych działań, "nasze zdjęcia i filmy zostaną usunięte". Drugim, równie częstym scenariuszem jest informacja o problemie z płatnością, po czym zostajemy nakłonieni do podjęcia odpowiednich kroków.

Do czego chcą skłonić hakerzy?

Jakie rozwiązanie problemu sugerują nam oszuści podszywający się pod Apple? Z magicznym zaskoczeniem otrzymujemy możliwość rozszerzenia pojemności chmury o dodatkowe 50 GB za darmo (lub za opłatą 2,99 euro, w zależności od wersji maila).

Czy Apple FaceID jest bezpieczne?Czy Apple FaceID jest bezpieczne?Anna Malinowska

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Co dalej? W jednej z wersji oszuści proszą nas o podanie wszystkich naszych danych, włącznie z danymi karty kredytowej. W drugiej, hakerzy usiłują wyłudzić nasze dane osobowe. 

Jak się uchronić przed oszustwem? 

Po pierwsze, gdy otrzymacie podejrzanie korzystną ofertę lub wiadomość, która naciska na szybką reakcję w celu rozwiązania pilnego problemu (na przykład informacja, że Apple zamierza usunąć moje zdjęcia z wakacji), pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie, kto wysłał ten e-mail.

Czy warto aktualizować Apple iOS?Czy warto aktualizować Apple iOS?Michał Górecki

W przypadku omawianego tu oszustwa, możecie łatwo zauważyć, że coś jest nie tak. Przede wszystkim e-mail, który wydaje się pochodzić od Apple'a, w rzeczywistości nie jest wysłany przez Apple'a.

W przypadku otrzymania takiej wiadomości, skonsultujcie się z Apple'em. Firma stworzyła dedykowany adres, na który możecie zgłaszać tego typu oszustwa: [email protected].

Co to jest iCloud? 

iCloud to usługa chmurowa opracowana przez firmę Apple. Jest to platforma umożliwiająca przechowywanie, synchronizację i udostępnianie różnych rodzajów danych, takich jak zdjęcia, filmy, pliki, kontakty, wiadomości, notatki i wiele innych. Użytkownicy mogą mieć dostęp do swoich danych iCloud z różnych urządzeń Apple, takich jak iPhone, iPad, Mac czy Apple Watch, dzięki czemu mają możliwość łatwego przenoszenia danych między nimi. Usługa iCloud zapewnia również automatyczne tworzenie kopii zapasowych danych oraz synchronizację ustawień i danych aplikacji.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!