Wojsko Ochrony Cyberprzestrzeni - odznaki

Wojska Obrony Cyberprzestrzeni zyskały nowe odznaczenia. Decyzję w tej sprawie wydał Minister Obrony Narodowej. Wprowadzono odznakę pamiątkową, odznakę rozpoznawczą oraz specjalny proporczyk na beret żołnierzy DKWOC. Decyzję w tej spawie wydano 16 stycznia 2023 roku.

  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 8 marca 2023

Jak wygląda odznaka pamiątkowa? 

Odznaka pamiątkowa Dowództwa Komponentu Wojsk Ochrony Cyberprzestrzeni to trójkolorowy orzeł. Jest on biało-szaro-czarny. To symbol siły. Trzyma on w szponach kulę ziemską, która jest w kolorze błękitu i granatu, dodatkowo opleciona jest ona złotą siecią, która ma być symbolem internetu i cyberprzestrzeni. Mają one być nawiązaniem to tego, jakim obszarem zajmuje się Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

Dane obywateli trafią w ręce wojska?Dane obywateli trafią w ręce wojska?Mikołaj Frączak

Jak wygląda odznaka rozpoznawcza?

Drugą odznaką ustanowioną przez ministra MON jest odznaka rozpoznawcza. Umieszcza się ją na mundurze polowym i mundurze wyjściowym. Ma kształt tarczy z podwójną obwódką, która symbolizuje gotowość do obrony. Jednocześnie ma podkreślić dbałość DKWOC w zakresie ochrony bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej w cyberprzestrzeni. Tarcza wypełniona jest kolorem chabrowym. 

Oznaka rozpoznawcza na mundur polowy jest zaprojektowana z wykorzystaniem kolorów maskujących. Tarcza została umieszczona na tle cyfr systemu binarnego. Ma to symbolizować systemy zapisu, kodowania i dekodowania, które są wykorzystywane w kryptologii. Na jej centralnej części umieszczono orła trzymającego kulę ziemską, która jest opleciona siecią. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Czym jest aplikacja Czym jest aplikacja 'Żołnierz RP'?Anna Petynia-Kawa

Jak wygląda proporczyk? 

Proporczyk Dowództwa Komponentu Wojsk Ochrony Cyberprzestrzeni umieszczany na berecie ma kształt prostokąta z wcięciem. W środku wypełniony jest emalią w kolorze chabrowym. Kolor ma odzwierciedlać otok na rogatywkach noszonych przez żołnierzy korpusu łączności i informatyki. Obwódka proporczyka została wykonana w kolorze złota. Kolor ten symbolizuje zaufanie i mądrość. Na tle proporczyka została umieszczona kula ziemska przedstawiona w odcieniach błękitu i granatu opleciona złotą siecią. Ma ona symbolizować Internet i cyberprzestrzeń oraz przynależność żołnierzy Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni do globalnego społeczeństwa informacyjnego. 

W polskiej armii będą również cyberżołnierzeW polskiej armii będą również cyberżołnierzeMonika Świetlińska

Po co stosuje się odznaki rozpoznawcze? 

Każda odznaka rozpoznawcza umieszczona na mundurze wojskowego pozwala zidentyfikować jego stopień oraz formację, którą reprezentuje. Ponadto ma ona łączyć żołnierzy danej jednostki, w ten sposób podkreśla się również istnienie społeczności skupionej wokół dowódcy i wspólnych ideałów. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!