Google Maps - ciekawe funkcje. Dlaczego warto korzystać?

Google Maps to przyjaciel ludzi — to pewne! Z aplikacji codziennie korzysta wiele osób o zróżnicowanych potrzebach. Jakie interesujące funkcje posiada? Czy może wspierać osoby z niepełnosprawnością?

  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 22 listopada 2023

Google Maps — co to za aplikacja?

To popularna aplikacja mapowa stworzona przez firmę Google. Pozwala użytkownikom na przeglądanie map, uzyskiwanie wskazówek dotyczących tras, znajdowanie miejsc i firm w okolicy, a także eksplorowanie zdjęć ulicznych. Aplikacja ta jest dostępna zarówno na system Android, jak i iOS (iPhone), co umożliwia korzystanie z niej na różnych urządzeniach mobilnych. Google Maps oferuje również funkcje takie jak nawigacja, informacje o ruchu drogowym, recenzje miejsc, a także zdjęcia panoramiczne i wiele innych, co sprawia, że jest to wszechstronne narzędzie przydatne nie tylko podczas podróży, czy pozwalające na lepszą orientację w terenie, ale też dająca możliwość organizowania przejazdów komunikacją miejską, czy wyszukiwania miejsc oferujących posiłki w okolicy; można też sprawdzić opinie o danym lokalu, menu, a nawet… wygląd potraw!

Ciekawe funkcje Google Maps

To niezwykle wszechstronna aplikacja oferująca użytkownikom szereg fascynujących funkcji. Jednym z najciekawszych elementów jest "Oś czasu". Dzięki niej można śledzić historię swoich podróży, spacerów, wyjazdów rowerowych sprawdzając, gdzie się przebywało w przeszłości.

Kolejna to "Street View", opcja pozwalająca na wirtualne spacery ulicami miast na całym świecie. To nie tylko pomocne narzędzie nawigacyjne, ale również możliwość wirtualnego podróżowania.

11(20) 2023 SECURITY MAGAZINE11(20) 2023 SECURITY MAGAZINE Monika Świetlińska

Nie należy również zapominać o możliwość optymalizacji trasy. Google Maps nie tylko wskazuje najkrótszą trasę, ale także pozwala na dostosowanie jej w zależności od środka transportu.

Aplikacja umożliwia także łatwe planowanie podróży, integrując się z lokalnymi usługami. Ułatwia również rezerwowanie hoteli lub stolików w restauracjach, zamawianie jedzenia, kupowanie biletów na różne wydarzenia.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Te funkcje sprawiają, że Google Maps to nie tylko mapowa aplikacja, ale kompleksowe narzędzie, ułatwiające podróże, odkrywanie nowych miejsc i dzielenie się wrażeniami z innymi użytkownikami.

Czy aplikacja jest pomocna?

Nawigacja dźwiękowa jest jednym z najważniejszych elementów, które sprawiają, że Google Maps jest pomocne dla osób niewidomych i niedowidzących. Dzięki precyzyjnym komunikatom głosowym użytkownicy otrzymują jasne wskazówki dotyczące trasy, co umożliwia im pewne poruszanie się po nieznanych miejscach, łatwe trafienie do celu.

Opisy ulic, miejsc i punktów orientacyjnych są szczególnie korzystne dla osób, które nie mogą korzystać z informacji wizualnych. Szczegółowe opisy pomagają w zrozumieniu otoczenia, co jest kluczowe dla samodzielności w przemieszczaniu się.

Funkcja przybliżania i oddalania mapy stanowi dodatkowy atut, umożliwiając dostosowanie widoku do indywidualnych potrzeb użytkownika. Możliwość dostosowania skali mapy pozwala na lepsze zrozumienie struktury terenu.

Wizytówka firmy w GoogleWizytówka firmy w GoogleMałgorzata Łaziuk

Wskazówki dotyczące trasy są nie tylko pomocne w samodzielnym poruszaniu się, ale także w dotarciu do konkretnego miejsca. Google Maps umożliwia precyzyjne określenie trasy, uwzględniając różne środki transportu i dostarczając informacji o czasie podróży.

Co więcej, Google Maps integruje się z innymi aplikacjami przeznaczonymi dla osób niewidomych, takimi jak TalkBack na platformie Android czy VoiceOver na iOS. Ta integracja zwiększa użyteczność aplikacji poprzez dostosowanie jej do specyficznych potrzeb użytkowników.

W rezultacie, Google Maps nie tylko ułatwia nawigację i dotarcie do celu dzięki wskazówkom trasy, ale również dostarcza cennych informacji o otaczającym środowisku, wspierając samodzielność i mobilność osób z chorobami wzroku. To jednak nie wszystko — pozwala także na planowanie trasy z uwzględnieniem miejsc, które mogą być niedostępna dla tych, którzy mają problemami z poruszaniem, czy korzystających z wózka inwalidzkiego.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!