Jak sprawdzić swoje punkty karne w sieci?

Stan swoich punktów karnych można sprawdzić z każdego miejsca, w dowolnej chwili – przez internet. Do wyboru aż dwa sposoby.

  • Michał Górecki
  • /
  • 12 kwietnia 2022

Prowadzisz, a nie pamiętasz kiedy ostatnio sprawdzałeś stan swoich punktów karnych? Nie wiesz, czy jakieś mogą jeszcze być na Twoim „liczniku”? Nie musisz jechać na komisariat, żeby się tego dowiedzieć – kiedyś tak było, ale to już przeszłość. Stan swoich punktów karnych możesz sprawdzić z każdego miejsca, w dowolnej chwili – przez internet. Jak? Masz do wyboru aż dwa sposoby – informuje Cyfryzacja KPRM na swojej stronie.

Jak sprawdzić ilość punktów za pomocą e-usługi?

Pierwszym ze sposobów, to skorzystanie z dostępnej na portalu GOV.pl e-usługi Sprawdź swoje punkty karne. Drugi – równie prosty i wygodny – bezpłatna aplikacja mObywatel.

Wszystko, co będzie potrzebne – niezależnie od tego, który sposób wybierzesz, to chwila czasu, internet i profil zaufany (PZ), dzięki któremu potwierdzisz swoją tożsamość.

Czym jest PZ?

– Profil zaufany i mObywatel to realne przykłady na to, że e-administracja i tworzące ją rozwiązania cyfrowe ułatwiają codzienne życie. PZ to jeden klucz do wielu e-usług, z których skorzystamy szybko i bezpiecznie, aplikacja – wirtualny portfel, dzięki któremu nasze najważniejsze dokumenty, w tym prawo jazdy, mogą zostać w domu, a i tak będziemy mieć je zawsze przy sobie – w smartfonie – mówi minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

mObywatel przyda się nie tylko kierowcom. W aplikacji znajdziecie także między innymi odwzorowanie danych z dowodu osobistego, bilety kolejowe, e-recepty, Unijny Certyfikat COVID, czy mLegitymację szkolną i studencką. A to nie wszystko.

Warto zaznaczyć, że za pomocą e-usługi Sprawdź swoje punkty karne, można sprawdzić tylko swoją ilość punktów karnych.

Informację można pobrać w formacie PDF i wydrukować. Taki wydruk ma charakter informacyjny – nie jest to dokument urzędowy.

250 zł na zakup telewizora. Do kiedy można zrealizować świadczenie?250 zł na zakup telewizora. Do kiedy można zrealizować świadczenie?Mikołaj Frączak

Baza danych z informacjami o ilości punktów karnych jest aktualizowana raz dziennie, więc wyświetlona informacja może się zmienić. Dlatego, jeżeli masz wątpliwości, sprawdź swoje punkty karne jeszcze raz, na przykład następnego dnia.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jedną z nowości jest też pobranie nowych dokumentów przez internet. Sprawdź, jak uzyskać odpis aktu stanu cywilnego przez internet? Odpis aktu stanu cywilnego jest wymagany przez niektóre instytucje. Są trzy sposoby na uzyskanie go. Można go uzyskać w urzędzie, listownie bądź przez internet.

Jak uzyskać odpis aktu stanu cywilnego?

Niektóre instytucje wymagają odpisu aktu stanu cywilnego w celu np. dodatkowego potwierdzenia tożsamości. Dla przypomnienia, akt stanu cywilnego to akt urodzenia, małżeństwa lub zgonu. Żeby go uzyskać można udać się osobiście do urzędu lub wysłać do niego listownie wniosek o udostępnienie takiego odpisu.Możliwe jest jednak uzyskanie go zdalnie, przez internet. Od 2021 roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wraz z Cyfryzacją KPRM wdrożyły e-usługę składania internetowego wniosku o uzyskanie odpisu aktu cywilnego. Jak to zrobić?

Kto może uzyskać odpis przez Internet?

Każda osoba, której akt dotyczy, oraz osoby, które są do tego upoważnione (czy to przez ustawę czy przez osobę, której akt dotyczy). Żeby uzyskać odpis aktu stanu cywilnego za pomocą e-usługi wymagane jest posiadanie profilu zaufanego.

źródło: gov.pl

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!