Przeprowadzenie wyborów będzie bezpieczniejsze?

Nowy system, Centralny Rejestr Wyborców (CRW), ma przynieść znaczące ułatwienia w procesie głosowania dla obywateli, a także w organizacji i przeprowadzeniu wyborów przez urzędników i komisje wyborcze. Czy to początek nowej ery w polskim systemie wyborczym?

  • Monika Świetlińska
  • /
  • 9 sierpnia 2023

Ma być bezpieczniej

Centralny Rejestr Wyborców to innowacyjne rozwiązanie, które zastępuje około 2,5 tysiąca spisów gminnych. Jak podkreśla minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, dzięki CRW dane wyborców będą zabezpieczone na najwyższym poziomie, porównywalnym z rejestrami takimi jak PESEL czy Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców.

8(17) 2023 SECURITY MAGAZINE8(17) 2023 SECURITY MAGAZINE Monika Świetlińska

To krok w stronę bardziej zorganizowanego i bezpiecznego systemu wyborczego.

Współpraca kluczem do sukcesu

Uruchomienie CRW było możliwe dzięki ścisłej współpracy Ministerstwa Cyfryzacji z samorządami oraz instytucjami odpowiedzialnymi za organizację wyborów. Od kwietnia tego roku trwały intensywne prace przygotowawcze, które miały na celu skompletowanie danych o obwodach, okręgach oraz wyborcach.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Ważnym etapem było także uzyskanie akceptacji Państwowej Komisji Wyborczej, gwarantującej prawidłowość organizacji wyborów w Polsce.

Szybkość i efektywność

Jednym z głównych atutów CRW jest pełny przepływ informacji w ramach jednego systemu. Gminy nie będą już musiały informować się nawzajem o zmianach w spisach wyborców. Integracja z rejestrem PESEL zminimalizuje powielanie danych osobowych, co przyspieszy i usprawni proces organizacji wyborów.

Dodatkowo, przypisanie wyborców do konkretnych obwodów głosowania będzie odbywać się automatycznie na podstawie adresu zamieszkania.

Jak bezpiecznie płacić kartą?Jak bezpiecznie płacić kartą?Joanna Gościńska

Wprowadzenie Centralnego Rejestru Wyborców to znaczący postęp w polskim systemie wyborczym. Dzięki niemu organizacja wyborów stanie się bardziej efektywna, a obywatele będą mogli liczyć na szybszy i łatwiejszy proces głosowania. Wszystko wskazuje na to, że CRW zostanie wykorzystany już w najbliższych wyborach do Sejmu i Senatu, a być może nawet wcześniej, w przypadku ewentualnych uzupełniających wyborów lokalnych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!