Tablet graficzny - urządzenie, na które warto postawić już dziś

Na każdym kroku otaczają nas obecnie różnego rodzaju urządzenia elektroniczne. Dzięki nim nasze codzienne życie staje się o wiele łatwiejsze. Niektóre z nich jak np. tablety graficzne są w stanie sprawić, że praca grafika, architekta, czy też artysty plastyka, itp., staje się o wiele łatwiejsza. Tradycyjny tablet graficzny jest więc w stanie zapewnić nam zupełnie nowe efekty, o jakich kiedyś moglibyśmy tylko marzyć. 

  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 14 czerwca 2022

Wybór odpowiedniego tabletu nie jest najprostszą sprawą z tego względu, że na rynku znajdują się tysiące urządzeń tego typu. Parametry tabletów graficznych mogą być bardzo zróżnicowane, trzeba więc dokładnie wiedzieć, do czego taki tablet ma na służyć. Warto więc tutaj porozmawiać z ludźmi, którzy takich urządzeń używają na co dzień oraz poznać podstawowe rodzaje tabletów graficznych. Im więcej będziemy wiedzieć na temat, jak działa tablet graficzny i czego możemy od niego oczekiwać, tym lepszą decyzję zakupową podejmiemy

Dobrej jakości tablet graficzny — warto wiedzieć więcej

Z pewnością najłatwiej nam będzie znaleźć odpowiedni tablet graficzny za pośrednictwem Internetu. Tablety graficzne są urządzeniami, które umożliwią nam rysowanie za pośrednictwem rysika na tablecie. W przypadku tabletu graficznego możemy więc sięgnąć po tablet, na którego ekranie będziemy od razu widzieć to, co rysujemy albo zdecydować się na tablet podłączony do komputera — wówczas rysunek będziemy widzieli na monitorze. Obydwa rozwiązania mają swoich zwolenników i przeciwników. To, na jaki tablet się zdecydujemy, będzie zależne od naszych preferencji oraz możliwości finansowych. Dla niektórych z nas wystarczającą inwestycją będzie tani tablet graficzny, inni muszą sięgnąć po bardziej skomplikowane urządzenia. Z pewnością z tabletu graficznego z chęcią skorzystają osoby zajmujące się zawodowo architekturą, projektowaniem wnętrz, modą, grafiką artystyczną oraz użytkową, itp. Szeroki wybór tabletów graficznych sprawi, że znajdziemy też tutaj coś dla uzdolnionych plastycznie młodszych użytkowników oraz użytkowniczek tego typu urządzeń. Warto więc przyjrzeć im się z bliska już dziś.

Jaki tablet graficzny wybrać?

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Nabywając tablet graficzny musimy zwrócić uwagę na kilka podstawowych rzeczy. Kluczową sprawą będzie tutaj np. zagadnienie: tablet piórkowy — obszar roboczy. Możemy więc tutaj nabyć urządzenia formatu: A4, A5 lub A6, choć zdarzają się także urządzenia o przekątnej, np. trzydziestu dwóch cali. Tablety formatu A4 są dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy zaczynają swoją przygodę z tego typu urządzeniami. Tablet formatu A5 albo A6 sprawdzą się w rękach tych osób, które potrafią więcej. Jeśli nie chcemy spoglądać co i rusz w ekran komputera, zdecydujmy się raczej na tablet z wyświetlaczem LCD. Wówczas piórko, zwane rysikiem, będzie bezpośrednio przenosiło nasze ruchy na ekran. Grubość rysika powinna wynosić w granicach 0,25-0,50 mm. Z modeli pozbawionych wyświetlacza możemy skorzystać wówczas, gdy na na tablet nie chcemy zbyt dużo wydawać. Dokładność rysika będzie ważna w obydwu przypadkach. Ważną sprawą będzie też prędkość odczytu rysika — obecnie jest to dwieście punktów na sekundę (200PPS). Im wyższa jest ta wartość, tym dokładniejsze odwzorowanie ruchów ręki otrzymujemy. Ten parametr jak i czułość nacisku będą szczególnie ważne, np. dla grafików oraz artystów, którzy pragną jak najdokładniej przekazać swoje wizje. W tablecie graficznym możemy bowiem oddać zarówno efekty malarskie, jak i np. rysowanie kredą, czy też ołówkiem, itp. Interaktywny ekran piórkowy nie różni się więc praktycznie od kartki czy płótna. Warto tutaj podkreślić, że np. czułość nacisku może mieć zarówno dwa tysiące jaki i ponad osiem tysięcy poziomów nacisku. Daje więc to naprawdę olbrzymie możliwości podczas pracy na tablecie. 

Tablety graficzne mają przed sobą przyszłość

Tablety graficzne zaopatrzone we wszelkie udogodnienia, przyciski funkcyjne, rysiki, posiadające prawidłowo dobrany obszar roboczy, itp., sprawdzą się podczas tworzenia grafik, rysunków, projektów CAD, tworzenia schematów przestrzennych, obróbki zdjęć, czy też w przestrzeni reklamowej, itp. Ważną rolę będzie tutaj odgrywała ekranu LCD rozdzielczość — im wyższa, tym lepiej. Zaawansowane technologicznie urządzenia oraz duża powierzchnia robocza, itp., będą miały bezpośrednie przełożenie na cenę urządzenia. Z pewnością warto inwestować w dobrej jakości tablety piórkowe, bo wyższa cena może oznaczać, że w nasze ręce trafi lepsze urządzenie. Wszędzie tam, gdzie na stałe będą używane tablety graficzne, przydadzą się także zasilacze, dzięki którym łatwiej nam będzie podłączyć dodatkowe urządzenia. Pamiętajmy też o tym, że tablet graficzny jest urządzeniem delikatnym, więc należy go przechowywać w takich warunkach, by nie uległ on przypadkowemu uszkodzeniu. Niektóre z tabletów są także zaopatrzone w rysiki z wymiennymi końcówkami, co może być bardzo przydatne, np. w przypadku używania ich do działań artystycznych. Dobrze dobrany tablet na pewno pomoże nam w osiąganiu takich efektów końcowych naszej pracy, na jakich nam zależy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!