Cyberbezpieczeństwo dzieci. Wzrasta świadomość rodziców w Polsce

Aż 88 procent rodziców wyraża zaniepokojenie bezpieczeństwem swoich dzieci w świecie online, co podkreśla rosnącą świadomość rodziców na temat tego zagadnienia. Wyniki najnowszego badania przeprowadzonego przez ClickMeeting pokazują, że tylko jedna trzecia badanych posiada wiedzę na temat narzędzi służących do ochrony przed zagrożeniami związanymi z cyberprzestępczością.

  • Monika Świetlińska
  • /
  • 20 października 2023

Rosnąca świadomość rodziców

Ponad połowa ankietowanych wyraża chęć podniesienia poziomu bezpieczeństwa swoich dzieci podczas korzystania z Internetu. Tylko 56 procent rodziców wyraża jednak konkretne zainteresowanie poprawą ochrony najmłodszych użytkowników sieci.

10(19) 2023 SECURITY MAGAZINE10(19) 2023 SECURITY MAGAZINEMonika Świetlińska

Warto zaznaczyć, że 29 procent respondentów chciałoby zwiększyć bezpieczeństwo swoich dzieci online, ale nie jest pewnych, jak to zrobić. 9 procent nie uważa za konieczne wprowadzanie żadnych zmian, a 6 procent nie rozważało tego tematu.

Wiedza o narzędziach ochrony

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jedynie jedna trzecia badanych jest zaznajomiona z narzędziami służącymi do ochrony dzieci przed zagrożeniami w sieci. Kolejne 32 procent osób uważa, że zna takie rozwiązania i planuje z nich skorzystać, podczas gdy 27 procent deklaruje, że nie posiada wiedzy w tym zakresie, ale zamierza to zmienić. Niestety, 7 procent ankietowanych przyznaje, że nie ma wiedzy na ten temat i nie zamierza korzystać z takich narzędzi.

Działania na rzecz bezpieczeństwa

W badaniu uwzględniono również praktyki rodziców dotyczące ochrony prywatności swoich dzieci online. Wynika z niego, że 43 procent respondentów zawsze dba o prywatność swoich dzieci w Internecie, a 48 procent stara się robić to jak najczęściej. Tylko 7 procent nie podejmuje takich działań z powodu braku wiedzy, a 1 procent uważa, że to nieistotne.

Kiedy rodzice decydują się działać, aż 71 procent z nich przekazuje dzieciom informacje na temat zagrożeń związanych z cyberprzestępczością. Na drugim miejscu znalazło się śledzenie aktywności internetowej dziecka (49 procent), a na trzecim unikanie publikacji zdjęć dzieci w Internecie (41 procent).

Młodzi gracze i mechanizmy hazardowe w grachMłodzi gracze i mechanizmy hazardowe w grachJoanna Gościńska

Inne metody ochrony dzieci online, takie jak programy do kontroli rodzicielskiej czy instalacja programów antywirusowych, były również wybierane przez rodziców.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone w marcu 2023 roku na grupie osób posiadających dzieci w wieku od 7 do 18 lat, zamieszkujących różne rodzaje miejscowości. Respondenci mieściły się w przedziałach wiekowych od 18 do 65 lat, a większość stanowili przedstawiciele płci żeńskiej (65 procent).

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!