Czy dane w aplikacjach Google Play są bezpieczne? Teraz już będziecie wiedzieć

Firma Google zaprezentowała informację na swoim blogu dotyczącą bezpieczeństwa danych użytkowników w Google Play.

  • Michał Górecki
  • /
  • 11 maja 2022

Nowa sekcja w Google Play

- Staramy się, aby Google Play było bezpiecznym i zaufanym miejscem, w którym użytkownicy mogą znaleźć najnowsze aplikacje na Androida. Właśnie udostępniliśmy nową funkcję – sekcję Bezpieczeństwo danych – w której deweloperzy będą musieli umieszczać informacje na temat sposobu zbierania, udostępniania i zabezpieczania danych użytkowników w aplikacjach – poinformowało Google.

Użytkownicy już mogą zobaczyć w Google Play nową sekcję, a deweloperzy są zobowiązani do jej uzupełnienia do 20 lipca. Wprowadzane przez deweloperów informacje na temat danych oraz wszelkich zmian dotyczących postępowania nimi będą widoczne w opcji Bezpieczeństwo danych każdej aplikacji.

Ujednolicony obraz bezpieczeństwa aplikacji w Google Play

Zdaniem użytkowników i deweloperów wyświetlanie informacji na temat danych zbieranych przez aplikację bez dodatkowego kontekstu nie jest wystarczające. Użytkownicy chcą wiedzieć, w jakim celu zbierane są ich dane oraz, czy są one udostępniane stronom trzecim. Ponadto ważna jest dla nich informacja na temat sposobu zabezpieczenia danych przez deweloperów po pobraniu aplikacji.

- Dlatego właśnie stworzyliśmy sekcję Bezpieczeństwo danych, w której deweloperzy mogą sprecyzować, jakie dane i w jakim celu są zbierane, a użytkownicy mogą przekonać się, czy aplikacja faktycznie potrzebuje ich danych do działania czy też ich udostępnianie jest opcjonalne -informuje Google.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Uwaga na wiadomości o nowej poczcie głosowej. To złośliwe oprogramowanieUwaga na wiadomości o nowej poczcie głosowej. To złośliwe oprogramowanieMichał Górecki

Jakie informacje pojawią się w Google Play?

Przede wszystkim czy i w jakim celu deweloper zbiera dane oraz czy dane są udostępniane stronom trzecim. Znajdziemy tam też szczegóły dotyczące sposobu zabezpieczenia aplikacji, np. czy stosowane jest szyfrowanie danych podczas przesyłania, a także informacje na temat możliwości usunięcia danych na prośbę użytkownika.

Można będzie się dowiedzieć, czy deweloper danej aplikacji zobowiązał się do przestrzegania zasad dotyczących tworzenia aplikacji dla dzieci i rodzin, aby lepiej chronić dzieci korzystające ze Sklepu Play.

Na koniec użytkownik sprawdzi, czy praktyki dotyczące bezpieczeństwa stosowane przez dewelopera są zgodne z globalnymi standardami bezpieczeństwa (a dokładniej ze standardem MASVS).

Kontrola w rękach użytkowników – przed i po pobraniu aplikacji

Dodanie sekcji Bezpieczeństwo danych z informacjami na temat sposobu zbierania, udostępniania i zabezpieczania danych w aplikacji to tylko jeden ze sposobów, jakie wykorzystujemy, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno użytkowników Androida, jak i całego ekosystemu. = Zadbaliśmy także o to, aby użytkownicy mogli w większym stopniu kontrolować aplikacje po ich pobraniu dzięki prostym funkcjom umożliwiającym udzielanie zezwoleń – informuje Google.

Jak to zrobić?

Na przykład, kiedy aplikacja prosi o zezwolenie na dostęp do „Twojej lokalizacji”, użytkownik może łatwo i szybko zadecydować, czy chce zezwolić na dostęp jednorazowo, tylko w czasie korzystania z aplikacji lub przez cały czas. W przypadku takich newralgicznych uprawnień jak dostęp do aparatu, mikrofonu czy lokalizacji użytkownicy mogą sprawdzić uprawnienia każdej aplikacji w zakresie dostępu do danych w panelu ustawień prywatności Androida.

Źródło: Google

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!