Raport Fortinet: W obszarze cyberbezpieczeństwa brakuje specjalistów
Fortinet opublikował wyniki nowych badań dotyczących kluczowych problemów związanych z niedoborem wykwalifikowanych pracowników w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, ich rekrutacją i koniecznością zapewnienia różnorodności.

- Mikołaj Frączak
- /
- 12 maja 2022
Liczne wyzwania i reperkusje dla przedsiębiorstw
Fortinet, światowy lider w dziedzinie zintegrowanych i zautomatyzowanych rozwiązań cyberbezpieczeństwa, opublikował dokument 2022 Cybersecurity Skills Gap Report. Treść tego globalnego raportu ujawnia, że niedobór umiejętności w zakresie cyfrowej ochrony nadal powoduje liczne wyzwania i reperkusje dla przedsiębiorstw, w tym występowanie naruszeń bezpieczeństwa, a w konsekwencji utratę pieniędzy. Zdaniem ankietowanych luka w umiejętnościach pozostaje głównym problemem dla kadry kierowniczej wyższego szczebla i coraz częściej staje się priorytetem dla zarządu. Raport sugeruje również sposoby radzenia sobie z luką w wykształceniu, takie jak szkolenia i certyfikaty podnoszące poziom wiedzy pracowników.
Niedobór umiejętności w zakresie cyberbezpieczeństwa
Według opublikowanego w 2021 r. przez agencję badawczą (ISC)2 dokumentu Cyber Workforce Report, globalna liczba pracowników zajmujących się cyberbezpieczeństwem musi wzrosnąć o 65 proc., aby była możliwa skuteczna ochrona krytycznych zasobów przedsiębiorstw. Chociaż liczba specjalistów potrzebnych do wypełnienia tej luki spadła z 3,12 miliona do 2,72 miliona w ciągu ostatniego roku, nadal jest to znaczący niedobór, który pozostawia firmy podatnymi na zagrożenia.
Raport Fortinet wskazuje na wiele zagrożeń wynikających z luk w umiejętnościach w zakresie cyberbezpieczeństwa. Przede wszystkim, w 8 na 10 badanych firmach miało miejsce przynajmniej jedno naruszenie, które można przypisać brakowi kwalifikacji lub wiedzy w zakresie cyfrowej ochrony. Badanie wykazało również, że w skali globalnej 64 proc. przedsiębiorstw doświadczyło naruszeń, które spowodowały utratę przychodów, wydatki związane z odzyskiwaniem danych i/lub grzywnę.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Vinted zmienia platformę. Uwaga na oszustówMikołaj Frączak
Koszty nadal rosną
Biorąc pod uwagę rosnące koszty związane z naruszeniami cyberbezpieczeństwa, które wpływają na zyski i reputację przedsiębiorstw, zagadnienie to staje się coraz częściej priorytetem dla zarządów. W skali globalnej 88 proc. firm posiadających zarząd stwierdziło, że zadaje on pytania dotyczące właśnie cyberbezpieczeństwa. Natomiast zarząd w 76 proc. przedsiębiorstw zalecił zwiększenie zatrudnienia w działach IT i bezpieczeństwa.
Brakuje odpowiednich pracowników
Dla przedsiębiorstw dużym wyzwaniem jest znalezienie i utrzymanie odpowiednich osób na kluczowe stanowiska związane z bezpieczeństwem – od specjalistów ds. bezpieczeństwa w chmurze po analityków SOC. Podczas badania 60 proc. ankietowanych przyznało, że miało problemy z rekrutacją, a 52 proc.– z zatrzymaniem najbardziej utalentowanych pracowników.
Największe wyzwania związane z zatrudnianiem dotyczyły rekrutacji kobiet i absolwentów szkół wyższych (7 na 10 ankietowanych), a także przedstawicieli mniejszości (61 proc. respondentów). Jak wynika z raportu, 89 proc. globalnych firm, dążąc do budowania bardziej kompetentnych i zróżnicowanych zespołów, wyznaczyło wyraźne cele w zakresie różnorodności jako część swojej strategii zatrudniania. Badanie wykazało również, że 75 proc. przedsiębiorstw ma formalne procedury, których celem jest rekrutacja większej liczby kobiet, a 59 proc. wdrożyło strategie zatrudniania przedstawicieli mniejszości. Ponadto 51 proc. firm podejmuje działania mające na celu zatrudnienie większej liczby weteranów.
Źródło: Fortinet
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?