Czy można zainstalować Windowsa na MacBooku?

MacBook to laptop od Apple, czyli od firmy, która od wielu lat wydaje swoje własne, cenione przez użytkowników oprogramowanie: Mac OS. Czy opłaca się instalować Windows na urządzeniu z logo Apple? To tylko z pozoru niepoważne pytanie. Zobacz dlaczego!

  • Michał Górecki
  • /
  • 28 lipca 2021

Czym wyróżnia się Mac OS?

Jest to system hermatycznie zamknięty, którego nie można zainstalować na laptopach innych producentów. Jeślim chcemy cieszyć się z Mac OS, musimy kupić MacBooka. Bez względu na to, czy będzie to MacBook Air czy może wersja Pro.

System bazuje na docku, czyli pasku z aplikacjami, który ulokowano w dolnej części obszaru roboczego. Znajdują się tam ikony, które szybko przeniosą nas do poszczególnych aplikacji. Jeśli chcemy usunąć program, musimy tylko „chwycić” ikonkę i przenieść ją do kosza. Nie trzeba szukać odpowiedniej opcji w panelu sterowania.

Ważnym elementem Mac OS jest też górna belka funkcyjna. Dopasowuje się ona do aplikacji, jaką w danej chwili uruchamiany. Inaczej będzie wyglądać, gdy działamy na Firefoxie, a inaczej kiedy pracujemy na domyślnym kliencie poczty lub w aplikacji Pages. 

Apple słynie z bardzo długiego wsparcia technicznego swoich produktów. Nie powinno nikogo dziwić, jeśli Mac OS będzie dostawał kolejne aktualizacje systemowe przez wiele lat. Dziś, w 2021 roku, wciąż aktualizowane są urządzenia z 2015 i 2016 roku. Do tego dochodzi też bardzo dobra optymalizacja. 

Czy można zainstalować Windowsa na MacBooku?

 

Tak, jest to jak najbardziej możliwe. Pokazuje to zarazem dość dużą uniwersalność Windowsa. Oba systemy mogą pracować równolegle obok siebie. Można też wybierać przy starcie urządzenia, jaki system chcemy w danej chwili włączyć.

ISO 22301. Co to za standard?ISO 22301. Co to za standard?Anna Malinowska

Z technicznego punktu widzenia jest więc taka możliwość. Co warto podkreślić, nie stoi to w sprzeczności z zasadami, jakie mają zarówno Microsoft jak i Apple. Użytkownik nie powinien więc obawiać się tego, że jego urządzenie zostanie na przykład zbanowane.

Po co mi Windows na Mac OS?

Jeśli każdego dnia pracujemy na Mac OS, to zapewne przyzwyczailiśmy się do tego, że w systemie brakuje kilku aplikacji, które znamy ze świata Windows. Czasem mają swoje zamienniki w ekosystemie Apple, a czasem nie. Jeśli pilnie potrzebujemy pracować na danym narzędziu, a nie chcemy rezygnować z Apple, to dwa systemy operacyjne mogą być dla nas jedyną sensowną opcją.

Takie rozwiązanie szczególnie docenią na przykład projektanci. Wiele świetnych, darmowych aplikacji, które wspierają pracę w wielu przestrzeniach, nie są dostępne na Mac OS. Ale jeśli uruchomimy je z poziomu Windows, to powinny działać.

Jest to też ciekawe rozwiązanie dla fanów gier. Urządzenia od Apple słyną z bardzo dobrej wydajności, jednak nie wszyscy znani programiści tworzący gry silą się na zapewnienie kompatybilności dla Mac OS. Jeśli więc wciąż chcemy mieć dostęp na przykład do ulubionej strategii czy gry sportowej lub strzelanki, to jest to świetne rozwiązanie.

Przed rozpoczęciem instalacji Windowsa warto zobaczyć parę nagrań w serwisie YouTube lub zapoznać się z oficjalnymi poradnikami. Pomoże to uniknąć potencjalnych problemów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!