Czy warto instalować aktualizacje aplikacji ze Sklepu Play?

Sklep Play (kiedyś Android Market) to jedna z kluczowych usług w ekosystemie Google, która zaważyła na sukcesie Androida. Znajdziemy tam miliony aplikacji i tyle samo świetnych gier. Czy warto instalować aktualizacje dla pobranych ze Sklepu Play aplikacji?

  • Michał Górecki
  • /
  • 29 lipca 2021

Jak działa Sklep Play?

Można tam znaleźć zarówno darmowe jak i płatne gry oraz aplikacje. Jeśli ta jest zgodna z naszym urządzeniem (lub regionem) to możemy ją pobrać, klikając na przycisk zainstaluj. Gdy proces pobierania pliku i jego instalacji dobiegnie końca, na pulpicie pojawia się odpowiednia ikona.

Z biegiem czasu w Sklepie Play pojawiły się też książki, muzyka oraz filmy. Tutaj również zachowano podział na materiały płatne i darmowe. W przypadku książek częstą praktyką jest możliwość zapoznania się z 1-10% dzieła za darmo. 

Sklep Play dostępny jest dla urządzeń z Androidem, które obsługują pakiet GMS (Google Mobile Services). Na dziś dzień wyklucza to posiadaczy nowych smartfonów od Huawei. Ci — na skutek wojny handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Chinami — nie mają dostępu do Sklepu Play. Posiadacze telefonów od Huawei muszą korzystać z alternatywnych sklepów z aplikacjami.

Jeśli po pewnym czasie dojdziemy do wniosku, że dane narzędzie lub gra nas nie interesuje, to możemy odinstalować ją na kilka sposobów. Przede wszystkim z poziomu urządzenia: przytrzymując dłużej ikonę i wybierając odpowiednią opcję. Można też wyszukać aplikację w Sklepie Play i tam wybrać opcję skasowania pliku. 

Sklep Play słynie też z tego, że dodatkowo skanuje aplikacje pod kątem potencjalnego umieszczenia w ich kodzie złośliwego oprogramowania. To dobra funkcja, jednak warto podejść do niej z dystansem. Zdarzało się już, że narzędzie nie wykrywało realnego zagrożenia, co mogło skutkować na przykład utratą danych.

Procedura aktualizacji ze Sklepu Play

Coraz częściej aktualizacje pobierane są automatycznie i instalowane na przykład w nocy. To rozwiązanie podobne do tego, jakie oferuje ekosystem od Apple. Można jednak wyłączyć automatyczne aktualizacje i decydować o tym, czy je pobieramy, czy nie samodzielnie.

Bezpieczne hasło. Jak je stworzyćBezpieczne hasło. Jak je stworzyćAnna Malinowska

W takiej sytuacji musimy po prostu wejść do sklepu z aplikacjami, wyszukać interesujące nas oprogramowanie i sprawdzić, czy jest aktualizacja do pobrania. Zdarza się też, że narzędzie samo nas o tym poinformuje: czy to z poziomu aplikacji, czy z górnej belki nawigacyjnej.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Czy warto pobierać aktualizacje? Raczej tak. Oczywiście może zdarzyć się sytuacja, kiedy nowa wersja będzie na przykład działać niestabilnie, jednak takie sytuacje zdarzają się coraz rzadziej. Dla kontrastu aktualizacja może też dać nam dostęp do nowych świetnych funkcji.

Jak kupować aplikacje w Sklepie Play?

Można to zrobić na kilka sposobów. Na pewno warto wskazać na połączenie Sklepu Play z naszą kartą kredytową. Niektórzy operatorzy dają też taką możliwość swoim abonentom. W takiej sytuacji kwota zostanie doliczona do rachunku za telefon.

Ceniony wariant to karty podarunkowe. Można je kupić fizycznie na przykład w dużych sklepach czy na stacjach paliw. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by kupić kod doładowujący przez internet. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Tagi: android

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!