Bezpieczne hasło. Jak je stworzyć

Hasła to podstawowe zabezpieczenie dostępu do komputera, czy sieci albo logowania się do konta bankowego. Od tego jak bardzo bezpieczne hasło stworzymy, tym większe prawdopodobieństwo, że nikt nie włamie się do naszego systemu.

  • Anna Malinowska
  • /
  • 11 marca 2021

W internecie można znaleźć wiele materiałów dotyczących tego, w jaki sposób stworzyć bezpieczne hasło. Przejrzeliśmy wiele witryn i wybraliśmy kilka najbardziej skutecznych sposobów na bezpieczne hasło.

Losowe słowa

Jednym ze sposobów na bezpieczne hasło jest wybór dwóch, a najlepiej trzech losowych słów napisanych łącznie. Choć same słowa mają konkretne znaczenie ich połączenie powinno być jak najbardziej abstrakcyjne. Przykład? „herbatapapierosauto” lub „trawnikbrukarz”. Nie warto wybierać słów, które są ze sobą powiązane. Chodzi np. o imię czy nazwisko albo imię zwierzaka

Zbyt łatwe hasło powoduje, że cyberprzestępca ma większą szansę na włamanie. Wciąż stosowane są popularne hasła typu: „1111” lub „123456” albo „qwerty”. Choć trudno w to uwierzyć, wiele osób bardzo często ustawia je chcąc ochronić to co ważne.

Kolejnym błędem jest używanie jednego hasła do wielu witryn. Skoro wymyśliliśmy trudne hasło, to przecież możemy tym samym hasłem zabezpieczać wszystko. Nic bardziej błędnego. Recyckling hasła, czyli używanie tego samego hasła w wielu sytuacjach to otwarta droga do przejęcia zasobów internetowych przez cyberprzestępców.

Skomplikowane długie hasła nie są dobre

Oczywiście nie można „przegiąć” w drugą stronę. Jeśli zaczniesz tworzyć bardzo długie i skomplikowane hasła, w pewnym momencie będziesz musiał opracować system ich budowania. Metody tworzenia haseł są znane cyberprzestępcom. Będą więc w stanie szybko odgadnąć kolejne frazy zabezpieczające system. Często więc np. tworząc „ DRtwehi87” w następnych haśle tworzysz „CPtwehi98”.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jak stworzyć dobre hasło?

Najlepiej jeśli hasło ma od 12 do 14 znaków. Są witryny, które stawiają wymóg minimalnej długości hasła. Hasło powinno składać się z : małej litery, dużej litery, liczby, znaku specjalnego, frazy

Tworząc frazę można zamienić a na @, s na $, spację na % itd.

Wymyślając hasło nie używaj w nim swojego imienia i nazwiska, a także nazwy użytkownika. Nie używaj też imion bliskich ci osób ani żadnych danych członków rodziny. Chodzi tu przede wszystkim o datę urodzenia, numer telefonu, czy adres. Na pewno nie używaj trzech kolejno występujących znaków (678 czy opr). Nie używaj oczywistych wyrażeń, takich jak wpuscmnie

Ranking najgorszych haseł

Warto też na bieżąco śledzić rankingi najgorszych haseł Jeśli jedno z takich wyrażeń zabezpiecza twój komputer, zmień je. Poniżej najgorsze hasła (na podstawie danych ze strony gov.pl)

123456

123456789

qwerty

password

1234567

12345678

12345

iloveyou

111111

123123

abc123

qwerty123

1q2w3e4r

admin

qwertyuiop

654321

555555

lovely

7777777

welcome

888888

princess

dragon

password1

123qwe

 

Pamiętaj tez o tym by nigdy nie wysyłać haseł smsem czy emailem. Najlepiej też nie zapisywać nigdzie swoich haseł i po prostu je zapamiętać. Dobrze jest też pamiętać o tym by nie wpisywać hasła na komputerze, którzy należy do kogoś innego. Dlaczego? Komputer może mieć zainstalować oprogramowanie, skanujące ruch palców po klawiaturze, dzięki czemu można łatwo odgadnąć hasło.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!