Czy projektowanie CAD w chmurze zapewnia bezpieczeństwo informacji?

W dzisiejszych czasach, gdzie technologia stale się rozwija, coraz więcej rozwiązań CAD staje się dostępnych online, w chmurze. Pojawia się jednak pytanie – czy dane w chmurze są bezpieczne?

  • Redakcja politykabezpieczenstwa.pl
  • /
  • 19 marca 2024

Projektowanie CAD w chmurze — na czym polega?

Projektowanie CAD w chmurze różni się od tradycyjnych rozwiązań na kilka sposobów. Korzystając z oprogramowania CAD w chmurze, wykorzystujemy moc obliczeniową chmury zamiast mocy obliczeniowej naszego urządzenia. To oznacza, że możemy projektować z wykorzystaniem praktycznie każdego urządzenia, które zapewnia dostęp do platformy chmurowej. Po drugie, dane projektowe przechowywane są również w chmurze, a nie lokalnie na naszym komputerze lub serwerze firmowym. Chmura pełni rolę systemu PLM (ang. Product Lifecycle Management), co pozwala na lepsze zarządzanie projektem i współpracę między różnymi działami w firmie.

Zalety projektowania CAD w chmurze

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Projektowanie CAD w chmurze ma wiele zalet, które przyciągają użytkowników i sprawiają, że staje się coraz bardziej popularne w branży projektowej.

Bezpieczeństwo danych

To jeden z najważniejszych aspektów projektowania CAD w chmurze. Dostawcy oprogramowania i usług chmurowych inwestują znaczne środki w zabezpieczenia i ochronę danych swoich klientów. Liczne mechanizmy zabezpieczeń, takie jak uwierzytelnianie dwuskładnikowe czy szyfrowanie danych, zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa.

Elastyczność i mobilność

Dzięki możliwości dostępu do oprogramowania CAD w chmurze z dowolnego miejsca i urządzenia, projektanci i inżynierowie stają się bardziej elastyczni i mobilni. Nie są już ograniczeni do pracy na jednym komputerze, co pozwala na pracę z domu, w podróży czy nawet z klientem na miejscu.

Współpraca i udostępnianie projektów

Praca w chmurze umożliwia łatwą współpracę między członkami zespołu projektowego. Dzięki temu wszyscy mają dostęp do najnowszych wersji projektów, mogą śledzić postęp prac i komunikować się w czasie rzeczywistym. Udostępnianie projektów i współdzielenie ich z klientami czy partnerami biznesowymi również staje się prostsze.

Bezpieczeństwo danych firm produkcyjnych w chmurze

Bezpieczeństwo danych jest szczególnie ważne dla firm produkcyjnych, które przechowują duże ilości danych, w tym pliki CAD. Przeniesienie tych danych do chmury wymaga dokładnego zrozumienia i uwzględnienia aspektów związanych z bezpieczeństwem. Istnieje kilka kluczowych czynników, na które warto zwrócić uwagę.

Dostawca oprogramowania i przestrzeni chmurowej

Przed wyborem dostawcy oprogramowania i przestrzeni chmurowej warto dokładnie zweryfikować ich kompetencje, certyfikaty i wsparcie techniczne. Istotne jest, aby dostawca posiadał odpowiednie certyfikaty, takie jak ISO 27001:2017, ISO 27017:2015 czy ISO 9001:2015. W przypadku złożonych aplikacji, warto również wziąć pod uwagę partnera wdrożeniowego, który wspiera firmy w uruchomieniu aplikacji.

Lokalizacja serwerów

Ważne jest, aby wiedzieć, gdzie są zlokalizowane serwery dostawcy. Niektóre branże wymagają, aby serwery były zlokalizowane w tym samym państwie co przedsiębiorstwo. Warto również zwrócić uwagę na procedury związane z awariami i backupami danych.

Zaplecze technologiczne i mechanizmy zabezpieczeń

Dobry dostawca oprogramowania chmurowego powinien posiadać odpowiednie zaplecze technologiczne i oferować wsparcie 24/7. Mechanizmy zabezpieczeń, takie jak uwierzytelnianie dwuskładnikowe, narzędzia kontroli dostępu czy przejrzysty model licencjonowania, również są istotne dla zapewnienia bezpieczeństwa danych.

Bezpieczne dane CAD w chmurze

Projektowanie CAD w chmurze jest przyszłością branży projektowej. Przed przeniesieniem danych do chmury, warto dokładnie przeanalizować dostawców oprogramowania i przestrzeni chmurowej oraz zapewnić odpowiednie szkolenie użytkowników. Jeżeli jesteś zainteresowany wdrożeniem takiego rozwiązania, skontaktuj się z DPS Software – oficjalnym dystrybutorem oprogramowania SOLIDWORKS!

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!