Czym jest sieć Open RAN 5G? Vodafone UK i Samsung rozpoczęły współpracę

Firmy Samsung Electronics Co., Ltd. i Vodafone UK ogłosiły, że uruchomiły sieć 5G Open RAN obsługującą ruch sieciowy w pierwszej lokalizacji w Wielkiej Brytanii – w mieście Bath.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 23 stycznia 2022

To pierwsze w UK połączenie w komercyjnej sieci Open RAN 5G

Tym samym została zapoczątkowana budowa skalowanej architektury sieci Vodafone Open RAN w Europie, w ramach której zostanie oddanych do użytku dalsze 2500 lokalizacji. Kulminacyjnym punktem tego ważnego wydarzenia było pomyślnie nawiązanie wideopołączenia 5G na żywo przy użyciu zwirtualizowanej sieci radiowej 5G firmy Samsung (vRAN). To pierwsze w Wielkiej Brytanii połączenie w komercyjnej sieci Open RAN 5G zrealizowane zostało między Andreą Donà, dyrektorem ds. sieci w Vodafone UK, a Julią Lopez, Minister ds. Mediów, Danych i Infrastruktury Cyfrowej w brytyjskim rządzie.

W czerwcu ubiegłego roku firmy ogłosiły, że Vodafone UK wybrała firmę Samsung na głównego dostawcę do obsługi szeroko zakrojonego komercyjnego wdrożenia 5G w oparciu o architekturę Open RAN, napędzaną przez sieć vRAN w Europie.

Bardziej elastyczne wdrożenia i wydajność w zarządzaniu siecią

W nadchodzących miesiącach Vodafone i Samsung będą testować wskaźniki wydajności i funkcje Samsung vRAN operatora telekomunikacyjnego, takie jak bezpieczeństwo, mobilność między technologiami dostępu radiowego (inter-RAT) i przekazywanie między częstotliwościami, a także zapewnienie zgodności ze specyfikacjami Open RAN. W pełni zwirtualizowana sieć RAN firmy Samsung jest oparta na oprogramowaniu i działa przy użyciu gotowych serwerów komercyjnych (COTS), oferując funkcje i wydajność dorównujące tradycyjnym rozwiązaniom sprzętowym. Dzięki kontenerowej architekturze stworzonej z myślą o eksploatacji w chmurze sieć vRAN firmy umożliwia operatorom komórkowym bardziej elastyczne wdrożenia i wydajność w zarządzaniu siecią, pomagając im sprostać wymaganiom związanym z wdrażaniem nowych i istniejących usług.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Technologia 5G — kiedy zostanie w pełni wdrożonaTechnologia 5G — kiedy zostanie w pełni wdrożonaMikołaj Frączak

Celem jest poprawienie wrażenia użytkowników mobilnych korzystających z 5G

Firmy przetestują również inne zaawansowane rozwiązania sieciowe, które wykorzystują zarówno technologie LTE, jak i 5G, aby poprawić wrażenia użytkowników mobilnych. Obejmą one technologię Dynamic Spectrum Sharing (DSS), w ramach której zasoby czasowo-częstotliwościowe przydzielane są na podstawie zapotrzebowania ruchu w celu obsłużenia zarówno użytkowników LTE, jak i 5G w tym samym paśmie częstotliwości, oraz E-UTRAN New Radio Dual Connectivity (EN-DC), która zwiększa prędkość, niezawodność i zasięg 5G dzięki połączeniu zasobów sieci 4G i 5G. Testy przeprowadzone zostaną w pierwszej połowie bieżącego roku.

Jak Samsung wspiera 5G?

Samsung jest pionierem w pomyślnym dostarczaniu kompleksowych rozwiązań 5G, w tym chipsetów, odbiorników i nadajników radiowych oraz technologii sieci szkieletowej. Za sprawą nieustających działań w zakresie badań i rozwoju firma udoskonala branżowe sieci 5G, oferując wiodące na rynku urządzenia – od w pełni zwirtualizowanych RAN i sieci szkieletowych po rozwiązania dla sieci prywatnych i napędzane AI narzędzia do automatyki. Samsung zapewnia dziś rozwiązania sieciowe operatorom mobilnym oferującym łączność setkom milionów użytkowników na całym świecie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!