E-Dowody osobiste od 4 marca

Ministerstwo Cyfryzacji nanosi ostatnie poprawki dotyczące e-Dowodów. Wnioski będzie można składać już od 4 marca. Czym e-Dowód różni od tradycyjnego dowodu? Czy dowody elektroniczne ułatwią nam życie?

  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 27 lutego 2019

Ministerstwo Cyfryzacji nanosi ostatnie poprawki dotyczące e-Dowodów. Wnioski będzie można składać już od 4 marca. Czym e-Dowód różni od tradycyjnego dowodu? Czy dowody elektroniczne ułatwią nam życie?

Oczywiście pełnoletni obywatele z ważnymi dowodami osobistymi nie muszą zmieniać swoich dokumentów na e-Dowód. Zmiana jest dobrowolna. Od 4 marca 2019 roku wnioski dowodowe będą już dotyczyły przyznania e-Dowodów. Taki dowód elektroniczny jest ważny przez 10 lat – podobnie jak jego tradycyjny odpowiednik.

Tradycyjny dowód vs. e-Dowód

Obydwa dowody z wyglądu są identyczne. To, co je różni to specjalna warstwa elektroniczna, czyli wbudowany i bezstykowy chip. Dzięki temu dane użytkownika są bezpieczniejsze i nie będą mogły być wykorzystane przez osoby nieupoważnione.

Oprócz tego e-Dowód umożliwia łatwiejszą komunikację z administracją publiczną. To pozwala na elektroniczne podpisywanie dokumentów, logowanie się do e-PUAP. Co ciekawe, dowód umożliwia korzystanie z automatycznych bramek na lotnisku.

Bezpieczeństwo e-Dowodów

Użytkownik nie musi się martwić o bezpieczeństwo swoich danych – warstwa elektroniczna zabezpieczona jest specjalnym numerem CAN. Skorzystanie z funkcji elektronicznej dowodu będzie wiązało się z przyłożeniem dokumentu do czytnika i wpisania numeru CAN (zamieszczonego na awersie dowodu) lub odczytania numeru poprzez czytnik kodu kreskowego.

Aby w pełni korzystać ze wszystkich funkcji e-Dowodu, należy ustawić kod PIN do profilu osobistego oraz PIN do podpisu osobistego. Będą one potrzebne do uwierzytelnienia lub złożenia podpisu osobistego.

Dodatkowo przy odbiorze obywatel otrzyma również kod PUK potrzebny do odblokowania kodów PIN dla certyfikatów.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Zanim złożysz wniosek o e-dowód

  • Jeżeli chcesz otrzymać e-Dowód, nie składaj wniosku przed 4 marca 2019 roku.
  • Nie utrudniaj sprawy i wypełniony wniosek sprawdź kilka razy, czy na pewno nie ma błędów.
  • Przed dołączeniem zdjęcia sprawdź, jakie warunki powinno spełniać.
  • Od środy 27 lutego do 3 marca 2019 roku będą trwać prace techniczne, dlatego możliwość składania wniosków online zostanie wyłączona. Dopiero 4 marca 2019 roku zostanie przywrócona możliwość składania wniosków elektronicznych.
  • Jeżeli jednak chcesz załatwić sprawę przed 4 marca 2019 roku i otrzymać dowód tradycyjny, to zrób to jak najszybciej – poprzez urząd lub online.

Szczegółowe informacje na temat e-Dowodu osobistego znajdziesz na stronie Ministerstwa Cyfryzacji

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

O autorze

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Tagi:

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!