Futbolowa sztuczna inteligencja? Cyfryzacja polskiej piłki nożnej coraz bliżej

Piłka nożna w Polsce będzie bardziej cyfrowa? Możliwe, ponieważ PZPN wraz z NASK chce rozwijąć wspólnie projekty badawcze.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 21 czerwca 2022

Wymiana informacji o nowych technologiach, informatyzacja i cyfryzacja polskiej piłki nożnej, a także realizacja wspólnych projektów badawczych – to główne założenia podjętej właśnie współpracy między Państwowym Instytutem Badawczym NASK, Polskim Związkiem Piłki Nożnej i spółką PZPN Invest. List intencyjny na ten temat został podpisany w poniedziałek, 13 czerwca.

Sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe i wirtualna rzeczywistość – nowe technologie wkraczają do niemal wszystkich dziedzin sportu, w tym piłki nożnej. Nowoczesne systemy umożliwiają m.in. wychwytywanie nieprawidłowości czy archiwizowanie danych, które potem można wykorzystywać do tworzenia strategii gry, a także indywidualnych programów szkoleniowych.

Wdrażanie nowych technologii w obszarze piłki nożnej jest jednym ze strategicznych celów FIFA (Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej). Z uwagi na to, że jest to kwestia wysokiej wagi również dla PZPN, federacja powołała spółkę celową PZPN Invest. Jej zadaniem jest m.in. stworzenie systemu prawno-finansowego w obszarze wdrażania innowacji w polskiej piłce nożnej.

Atak phishingowy na klientów Santandera. Nie daj się nabrać na fałszywe nagrodyAtak phishingowy na klientów Santandera. Nie daj się nabrać na fałszywe nagrodyMikołaj Frączak

Państwowy Instytut Badawczy NASK prowadzi szeroko pojęte prace naukowe i badawczo-rozwojowe w obszarze nowych technologii oraz przetwarzania dużych zbiorów danych ze szczególnym uwzględnieniem aspektów cyberbezpieczeństwa. Jest również zainteresowany rozwojem technologii teleinformatycznych wspierających polski sport.

- Państwowy Instytut Badawczy NASK ma wieloletnie doświadczenie w zakresie badań i implementacji nowych technologii. Działaliśmy już na wielu obszarach, dlatego z entuzjazmem włączymy się w cyfryzację polskiej piłki nożnej — dyscypliny wzbudzającej tak wielkie emocje wśród wielu Polaków – podkreślił Wojciech Pawlak, Dyrektor NASK.

Podjęta współpraca zakłada: wymianę informacji o najnowszych badaniach oraz tendencjach dotyczących zastosowania nowych technologii w obszarze piłki nożnej, koordynację działań w zakresie strategii dotyczącej informatyzacji i cyfryzacji polskiej piłki nożnej, realizację wspólnych projektów badawczo-rozwojowych z uwzględnieniem możliwości wykorzystania w tym celu spółek celowych po stronie PZPN oraz NASK.

List intencyjny został podpisany przez Dyrektora NASK Wojciecha Pawlaka, Wiceprezesa PZPN ds. organizacyjno-finansowych Henryka Kulę, Sekretarza Generalnego PZPN Łukasza Wachowskiego, Prezesa Zarządu PZPN Invest Wojciecha Strzałkowskiego oraz Michała Żukowskiego, Wiceprezesa Zarządu PZPN Invest.

Źródło: NASK

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!