mObywatel i Profil Zaufany: Polska cyfrowa liczona w milionach

Miliony mObywateli i ponad milion profili zaufanych – tak wygląda cyfrowy obraz obywateli polskich.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 26 kwietnia 2022

mObywatel — aplikacja dla każdego! Mamy już 7,5 miliona mObywatelimObywatel to aplikacja, która powstała po to, aby każdy mógł mieć cyfrowe wersje dokumentów w swoim telefonie. Pozwala ona potwierdzić swoją tożsamość, okazać prawo jazdy, sprawdzić wystawione e-recepty. Z każdym miesiącem rozbudowywana jest o nowe funkcje. Aplikację pobrało już ponad 7,5 miliona osób.7,5 miliona mObywateli.

Aplikacja mObywatel to cyfrowy portfel na dokumenty i wybrane usługi. Dzięki aplikacji można bezpiecznie przechowywać i następnie okazać swoje dane na smartfonie. Za pomocą aplikacji również mamy możliwość szybkiego i skutecznego zalogowania się do e-Urzędu Skarbowego oraz realizowania e-recept bez podawania numeru PESEL.

mObywatel jest nie tylko dla osób pełnoletnich. Młodzież szkolna może również z niej skorzystać. mLegitymacja szkolna to cyfrowy odpowiednik legitymacji szkolnej, dzięki której z poziomu własnego smartfona można potwierdzić swoje prawo do zniżki. Także dla studentów przygotowano mLegitymację studencką.

Aplikacja mObywatel statystyki instalacji: 1 stycznia 2020 — 776 600 zainstalowanych aplikacji, 1 stycznia 2021 — 2 004 849, 1 stycznia 2022 — 6 625 566,
12 kwietnia 2022 — 7 564 886.

Nowy standard telewizji: Kolejne województwa przeszły na DVB-T2/HEVCNowy standard telewizji: Kolejne województwa przeszły na DVB-T2/HEVCMikołaj Frączak

Najważniejsze funkcje aplikacji to m.in.: mObywatel, czyli elektroniczny dowód tożsamości, mPrawo jazdy, mPojazd, czyli cyfrowy dowód rejestracyjny, Unijny oraz Krajowy Certyfikat Covid, Karta Dużej Rodziny (mKDR), mLegitymacja szkolna i mLegitymacja studencka, e-recepta, Małopolska Karta Aglomeracyjna, Bilety kolejowe, Logowanie do e-Urzędu Skarbowego (Twój e-PIT).

Nowe i nadchodzące funkcje:

Jeszcze w tym roku Cyfryzacja KPRM planuje kolejne rozszerzenia aplikacji mObywatel, m.in. o dostęp do mLegitymacji emeryta i rencisty. Dzięki temu osoby, którym przysługuje jakaś forma renty będą mogły potwierdzić prawo przysługujące z tego powodu bez zabierania papierowych dokumentów.Aplikację mObywatel można pobrać na Google Play i App Store.

Już milion kont w profilu zaufanym założono w tym roku

Coraz więcej osób korzysta z usług administracji publicznej dostępnych online. Jedną z takich usług jest profil zaufany. Jest to bezpłatna metoda potwierdzania tożsamości obywatela w systemach podmiotów publicznych. Można zalogować się do uwierzytelniającego systemu, a w razie potrzeby złożyć podpis elektroniczny. Profil zaufany pozwala na załatwianie spraw online w urzędach miejskich i gminnych, sądach czy urzędach skarbowych.

W sumie z PZ korzysta już 14 504 837 osób, z czego od początku roku 2022 założono 1 080 426 nowych profili zaufanych.

Zalety posiadania profilu zaufanego:- oszczędność czasu — załatwianie spraw bez dojazdu do urzędu oraz stania w kolejkach,- wygoda — wypełnianie wniosków w dogodnym czasie,- bezpieczeństwo — posiada wszelkie zabezpieczenia uniemożliwiające wykorzystanie go przez osoby trzecie,
- polifunkcyjność – możliwość załatwienia wielu spraw administracyjnych.

Źródło: gov.pl

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!