Polska jednym z najczęściej atakowanych przez hakerów krajem

Polska jest krajem coraz częściej atakowanym przez cyberprzestępców

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 5 sierpnia 2022

Polska, obok Węgier, Cypru, Słowacji, Estonii i Białorusi jest w grupie krajów najbardziej narażonych na ataki hakerskie. Tylko u nas od początku roku liczba takich ataków wzrosła o 35 proc.

Jak wynika z danych Check Point Research, tylko w czerwcu polskie firmy były atakowane przez hakerów średnio 938 razy w tygodniu. To o 35% częściej niż w styczniu tego roku. Średnia europejska to aż 10 ataków mniej. Najczęściej ataki przeprowadzane są poprzez złośliwe pliki pdf.

Ataki hakerskie w Polsce

Tak duża liczba ataków w czerwcu spowodowała, że Polska uplasowała się na jednej z czołowych pozycji w Europie pod względem zagrożenia hakerskiego.

To, że polskie firmy narażone są szczególnie narażone na wiele ataków hakerskich, niech świadczy fakt, że od maja (kiedy to działalność hakerska została uśpiona), bardzo szybko przyrasta liczba ataków. W czerwcu przeciętna firma z Polski była atakowana średni 938 razy.

Z analiz Check Point Research wynika, że globalna liczba ataków spadała w okresie ostatnich 3 tygodni, jednak w Polsce istotnie wzrosła.

Choć dane te mogą wyglądać bardzo poważnie i sugerować spory problem, to okazuje się, że w  porównaniu do innych krajów Polska jest bezpiecznym regionem. W innych lokalizacjach hakerzy atakują nawet 1120 razy.

Które firmy najczęściej atakują hakerzy?

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Z danych Check Point Research dowiadujemy się, że najczęściej atakowane są firmy z sektora finansowego (1100 ataków), organizacje rządowe i wojskowe (1047), a także obiekty infrastruktury. Pocieszające jest to, że liczba ataków na banki jest porównywalna do średniej światowej więc nie jest to wynik wyróżniający się. Na zauważenie zasługuje natomiast branża edukacyjna. Polskie instytucje edukacyjne nie leżą w kręgu zainteresowania hakerów. Na świecie zdarza się prawie 2300 ataków na takie instytucje w tygodniu.

Z jakich krajów hakerzy atakują polskie firmy?

Gdyby chcieć znaleźć odpowiedź na pytanie, z którego kraju pochodzą hakerzy, którzy atakują polskie firmy, dane pokazują zaskakujące wyniki. Mogłoby wydawać się, że prym wiodą hakerzy rosyjscy czy Azjatytyccy. Prawda jest zgoła inna. Najwięcej cyberataków pochodzi ze Stanów Zjednoczonych Ameryki. To prawie połowa. Co dziesiąty atak przeprowadzają hakerzy z Polski, a 8% atakujących pochodzi z Niemiec. Na świecie prawie 60% ataków „wychodzi” z amerykańskiego adresu IP

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!