2 000 zł do wygrania w konkursie PKP? Nie daj się nabrać – to oszustwo!

Patrioci czy fani kolei? Ciężko stwierdzić do której grupy bardziej należą autorzy najnowszego przekrętu, zalewającego sieć. Jedno jest pewne – logo PKP, w połączeniu ze słowami “nagroda” i “2000 zł”, zwracają na siebie uwagę potencjalnych ofiar – alarmuje firma CyberRescue.

  • Michał Górecki
  • /
  • 12 lipca 2022

Właśnie ruszyła nowa kampania fałszywego konkursu online – po Biedronce, Rossmannie i Lidlu, tym razem cyberoszuści udają PKP.

Na Messengerze lub WhatsAppie dostajesz wiadomość od znajomego – link z krótką wzmianką o inicjatywie. Tytuł kusi łatwą wygraną: 2 000 zł nagrody plus dodatek transportowy piechotą nie chodzą! Klikasz w łącze i lądujesz na stronie, podszywającej się pod PKP. Żeby przejść do “losowania” wymarzonego prezentu, wystarczy wypełnić krótką ankietę, udostępnić link do quizu swoim znajomym i podać parę niewinnych danych. Tutaj zaczynają się schody, bo oprócz maila, w formularzu musisz uzupełnić też swoje imię, nazwisko i numer telefonu. Po wpisaniu ich na stronie możesz mieć pewność, że wpadły prosto w ręce sieciowych przestępców.

Droga wygrana?

Do CyberRescue, firmy z sektoru Cyberbezpieczeństwa, odezwał się Mateusz – odbiorca podejrzanej wiadomości. – Dostałem wiadomość od kumpla na Messengerze. Pomyślałem, że skoro mi to wysyła, nie jest to nic niebezpiecznego. Wziąłem udział w tym konkursie i po chwili zrozumiałem że to oszustwo – przyznaje Mateusz. Najgorzej, że wysłałem go do wielu znajomych. Od razu napisałem do CyberRescue, żeby zapytać co mam robić i czy mogę jakoś uniknąć konsekwencji wysłania moich danych.

Elon Musk zrezygnował z zakupu Twittera. Czy zapłaci karę finansową?Elon Musk zrezygnował z zakupu Twittera. Czy zapłaci karę finansową?Michał Górecki

– Ten rodzaj oszustwa jest szczególnie złośliwy, bo przez udostępnianie linku naszym znajomym, rozprzestrzenia się podobnie do wirusa – wyjaśnia Klaudia Kobyłecka z CyberRescue. Oszuści próbują wykorzystać nasze zaufanie. Im bardziej coś wydaje się nam znajome, tym większe prawdopodobieństwo, że zadziałamy automatycznie i nie zatrzymamy się w odpowiednim momencie. Z tego też powodu na pierwszym miejscu zawsze widzimy logo znanej marki.Pociągiem do… SPAMU!

Oszustwo będzie powracać

Musimy się przygotować, że to oszustwo będzie powracać w przyszłości, w różnej formie. Im więcej osób usłyszy o tej formie przekrętu, tym większe prawdopodobieństwo, że hydrze w końcu przestaną odrastać głowy. Dlatego dobrze pamiętać, na jakie rzeczy powinniśmy zwracać uwagę.

– Przede wszystkim: nigdy nie wchodźmy w nieznane linki. To proste działanie najskuteczniej chroni nas przed niebezpiecznymi treściami w Internecie. Nie zapominajmy też o zasadzie ograniczonego zaufania – wyjaśnia Klaudia Kobyłecka. Nawet jeżeli pisze do nas mama czy mąż, tak naprawdę nie mamy pewności czy przesłana informacja została przez nich sprawdzona i zweryfikowana.

Jeśli padłeś ofiarą fałszywego konkursu i udostępniłeś go dalej – jeszcze nie wszystko stracone. Najważniejsze, żeby szybko zareagować i uprzedzić znajomych, by zignorowali link. Musisz też zachować w najbliższym czasie czujność i konsekwentnie dodawać wszystkie podejrzane wiadomości do SPAMU.

Źródło: CyberRescue

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!