Chiny jednak nie zablokują Apple?

Chińska Republika Ludowa wycofuje się rakiem z zakazu używania smartfonów Apple przez swoich urzędników. Czy to tylko polityczna zagrywka?

  • Damian Jemioło
  • /
  • 19 września 2023

Chiny nie zakażą Apple?

Chiny zdają się wycofywać z kontrowersyjnego zakazu korzystania z iPhone'ów wśród swoich urzędników. Rząd ChRL twierdził, że decyzja ta wynikała z obaw o cyberbezpieczeństwo i nieufności wobec amerykańskich smartfonów. 

9(18) 2023 SECURITY MAGAZINE9(18) 2023 SECURITY MAGAZINEMonika Świetlińska

Te miałyby być potencjalnie wykorzystywane jako narzędzia szpiegowskie. Zmiana tej narracji jest o tyle istotna, że Chiny stanowią znaczący rynek zbytu dla firmy Apple, która niedawno zaprezentowała swoje nowe flagowe smartfony. A co więcej – są też ważnym miejscem produkcji sprzętu od giganta technologicznego.

Według niektórych analityków, Apple sprzedaje więcej iPhone'ów w Chinach niż w Stanach Zjednoczonych. Warto podkreślić, że informacje o zakazie korzystania z iPhone'ów przez chińskich urzędników wywołały spadek wartości akcji firmy Apple o 200 mld dolarów w ciągu zaledwie 2 dni.

Chińskie władze wycofały się z potencjalnego zakazu kilka godzin po zakończeniu konferencji „Apple Wonderlust Live Event”.

Chiny niczego nie chciały zakazywać?

Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ogłosiło, że nie wydało żadnych przepisów ani regulacji zakazujących zakupu i korzystania ze smartfonów Apple'a. Niemniej jednak, ministerstwo zwróciło uwagę na doniesienia medialne dotyczące tajemniczych „incydentów cyberbezpieczeństwa” związanych z urządzeniami Apple. Niestety, nie ujawniono szczegółów tychże.

To podobne studium przypadku, jak w kontekście amerykańskich czy europejskich obaw o produkty technologicznych gigantów z Chin. Przykładem może być amerykańska blokada sprzętu chińskich firm, takich jak Huawei i ZTE, oraz decyzja o odcięciu Huaweia od licencji systemu Android. Wszystko to ma ścisły związek z wojną handlową pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a ChRL.

Chiński rząd zakazuje Apple. Jak to wpłynęło na firmę?Chiński rząd zakazuje Apple. Jak to wpłynęło na firmę? Damian Jemioło

Nie mamy jednak pewności, czy Chiny ponownie nie zmienią decyzji i nie zablokują sprzętu od Apple czy innych amerykańskich gigantów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!