Jak oszuści w sieci korzystają z LinkedIn, Facebooka i „X”, by wprowadzić Cię w błąd?

Przestępcy często korzystają z popularnych platform społecznościowych, takich jak X, Facebook i LinkedIn, by wprowadzać w błąd internautów. Wykorzystując różnorodne metody, dążą do zdobycia finansów i poufnych informacji, niezależnie od tego, czy chodzi o oferty w mediach społecznościowych, propozycje zatrudnienia, reklamy czy akcje charytatywne. 

  • Monika Świetlińska
  • /
  • 19 września 2023

Sposoby wykorzystywania LinkedIn przez oszustów

LinkedIn, platforma skupiająca profesjonalistów, nie jest wolna od zagrożeń. Przestępcy często wysyłają wiadomości, oferują nieistniejące stanowiska pracy lub udają innych ludzi.

Popularna usługa do zarządzania chmurą padła ofiarą ataku phishingowegoPopularna usługa do zarządzania chmurą padła ofiarą ataku phishingowegoDamian Jemioło

Oszuści tworzą profile na LinkedIn, by podnieść swoją wiarygodność, prezentując atrakcyjne, ale nieprawdziwe oferty pracy. Uzupełniają swoje profile fałszywymi informacjami, by przyciągnąć uwagę i zdobyć korzyści.

Jeśli ktoś prosi Cię o opłatę za pracę, prawdopodobnie jest to oszustwo!

Sposoby wykorzystywania Facebooka (Meta) przez oszustów

Z uwagi na ogromną liczbę użytkowników Facebooka, przestępcy widzą w nim pole do działania. Niektórzy skupiają się na oszukiwaniu na Facebook Marketplace, przejmują konta lub tworzą fałszywe oferty.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Wielu z nich korzysta z podrobionych lub sklonowanych kont, by dotrzeć do szerokiej publiczności i wykorzystać ich ufność.

Sposoby wykorzystywania X (poprzednio Twitter) przez oszustów

Na X często spotykane są oszustwa związane z fałszywymi obietnicami finansowymi oraz ataki mające na celu zdobycie danych. Oszuści tworzą konta, które wyglądają jak te należące do znanych osób, by wprowadzić w błąd użytkowników.

Jak bronić się przed oszustwami w mediach społecznościowych?

Oszustwa w sieci to ciągłe zagrożenie. Aby się przed nimi chronić, warto stosować proaktywne środki, takie jak dbanie o bezpieczeństwo online i korzystanie z odpowiednich narzędzi. Mariusz Politowicz z firmy Marken Systemy Antywirusowe podkreśla znaczenie antywirusów, sieci VPN i menedżerów haseł: - Oszustwa w mediach społecznościowych to ciągłe wyzwanie, z którym trzeba walczyć dzięki świadomości i proaktywnym środkom, takim jak utrzymywanie dobrej higieny cybernetycznej podczas wszystkich działań w sieci oraz wykorzystywanie narzędzi, które pozwolą nam wzmocnić naszą ochronę. Do najskuteczniejszych z nich możemy zaliczyć skuteczny system antywirusowy, prywatną sieć VPN oraz menadżer haseł.

Oto kilka dodatkowych wskazówek od zespołu Bitdefender:

  • Bądź czujny na podejrzane wiadomości i konta. Zastanów się dwa razy, zanim klikniesz w link lub pobierzesz załącznik.
  • Sprawdzaj oferty zakupów, które wydają się zbyt dobre, by były prawdziwe.
  • Włącz dwuetapowe uwierzytelnianie na swoich kontach i dbaj o ustawienia prywatności.
  • Używaj oprogramowania zabezpieczającego przed phishingiem i złośliwym oprogramowaniem.
  • Zachowaj ostrożność przy udostępnianiu informacji osobistych w sieci.
  • Ogranicz udostępnianie danych o sobie w mediach społecznościowych. Oszuści często analizują profile, by dostosować swoje metody działania.

Źródło: Marken Systemy Antywirusowe

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!