Chiński rząd zakazuje Apple. Jak to wpłynęło na firmę?

Rząd ChRL podjął decyzję – urzędnicy państwowi nie będą mogli używać sprzętu od Apple. Jak to wpływa na giganta technologicznego?

  • Damian Jemioło
  • /
  • 14 września 2023

Chiny kontra Apple

Chiński rząd wprowadził zakaz korzystania z iPhone'ów przez swoich urzędników. ChRL tłumaczy, że decyzja ma wzmocnić cyberbezpieczeństwo i ograniczyć przepływ wrażliwych danych poza granicę państwa. Decyzja ta wywołała gwałtowny spadek wartości akcji amerykańskiego giganta, co może stanowić poważne wyzwanie dla firmy Apple.

Chiny blokują amerykańskiego producenta czipów. Wojna handlowa trwaChiny blokują amerykańskiego producenta czipów. Wojna handlowa trwa Damian Jemioło

Pierwsze sygnały kłopotów Apple w Chinach pojawiły się, kiedy to donoszono o planach chińskiego rządu dotyczących zakazu korzystania z iPhone'ów przez urzędników. Z tego powodu, akcje Apple straciły 4% swojej wartości. W kolejnym dniu sytuacja pogorszyła się jeszcze bardziej, a wartość akcji spadły o 3%.

Oczywiście – nieoficjalnie ruch ten jest podyktowany wojną handlową ze Stanami Zjednoczonymi. A także chęcią promocji rodzimych marek, takich jak Huawei, oraz odwet za umieszczenie produktów Apple na liście ograniczeń handlowych przez Stany Zjednoczone w 2019 r.

Co się dzieje z Apple?

Decyzja chińskiego rządu może mieć poważne konsekwencje dla Apple. Zakaz korzystania z iPhone'ów przez urzędników może obniżyć sprzedaż tych smartfonów w Chinach o 5%.

Jednak większym zmartwieniem dla Apple jest ewentualna zmiana podejścia chińskich konsumentów. Jeśli zakaz i działania rządu przeciwko iPhone'om wpłyną na wybory chińskich konsumentów, to straty dla firmy mogą być znacznie większe.

Dodatkowym problemem dla Apple są fabryki ulokowane w Chinach. Zakładać można, że niechęć chińskiego rządu może wpłynąć na proces produkcji, co mogłoby zaszkodzić całemu koncernowi. Zresztą, już w 2022 r. ChRL zarządziła zamknięcie obszaru wokół głównego zakładu Foxconn Technology Group w Zhengzhou, gdzie produkowane są m.in. iPhone’y.

Czy obywatele UE będą inwigilowani jak Chińczycy?Czy obywatele UE będą inwigilowani jak Chińczycy?Anna Petynia-Kawa

Chiny stanowią istotny rynek dla Apple, generując blisko 19% wszystkich przychodów firmy. W drugim kwartale 2023 r. sprzedaż Apple w Chinach wzrosła o 8% w ujęciu rocznym. Decyzja chińskiego rządu stanowi wyzwanie dla Apple, które teraz musi stawić czoła spadającym akcjom i niepewności w jednym z kluczowych rynków.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!