Chiny blokują amerykańskiego producenta czipów. Wojna handlowa trwa

Chińska Republika Ludowa zakazała amerykańskiemu producentowi czipów sprzedaży swoich produktów chińskim firmom. Powód? „Poważne problemy z cyberbezpieczeństwem”.

  • Damian Jemioło
  • /
  • 26 maja 2023

Wojna handlowa Chin i Ameryki

Chiny zakazały firmie Micron, amerykańskiemu producentowi chipów, sprzedawania swoich produktów chińskim firmom, które pracują nad ważnymi projektami infrastrukturalnymi. Decyzja ta miała zostać podjęta w celu ochrony bezpieczeństwa narodowego kraju.

Wyciekły informacje, że Rosja i Chiny współpracują przy tworzeniu propagandyWyciekły informacje, że Rosja i Chiny współpracują przy tworzeniu propagandyMonika Świetlińska

Taki rozwój sytuacji nastąpił około 2 miesięcy po tym, jak Administracja Cyberprzestrzeni Chin (CAC) rozpoczęła dochodzenie mające na celu ocenę potencjalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa sieci.

CAC poinformowała, że celem przeglądu sieci produktów firmy Micron jest zapobieganie zagrożeniom dla bezpieczeństwa narodowej krytycznej infrastruktury informatycznej, co jest niezbędne dla ochrony kraju.

Micron groźny dla cyberbezpieczeństwa Chin?

Oczywiście, jak nietrudno się domyślić, CAC stwierdziła również, że dochodzenie wykazało poważne „problemy” z bezpieczeństwem cybernetycznym w produktach firmy Micron. Te miały zagrażać łańcuchowi dostaw krytycznej infrastruktury informatycznej kraju.

W związku z tym operatorzy zaangażowani w projekty infrastruktury informatycznej o kluczowym znaczeniu mają przestać kupować produkty firmy Micron.

Organ nie ujawnił konkretnych obaw dotyczących zagrożeń cybernetycznych związanych z firmą Micron, ale powołał się na naruszenia lokalnych przepisów prawa.

Europejski akt w sprawie czipów. Jaka jest obecna sytuacja Europy na rynku czipów?Europejski akt w sprawie czipów. Jaka jest obecna sytuacja Europy na rynku czipów?Michał Górecki

W oświadczeniu przekazanym gazecie Wall Street Journal firma Micron stwierdziła, że „analizuje wnioski i ocenia kolejne kroki”. Departament Handlu Stanów Zjednoczonych, w rozmowie z BBC, stwierdził, że takie ograniczenia są nieuzasadnione.

Decyzja ChRL jest odwetem na podobne działania rządu Stanów Zjednoczonych, które zostały podjęte w obliczu narastających napięć między oboma krajami. Już od dawna w końcu mówiło się np. o blokadzie TikToka, a sam CEO – Singapurczyk Shou Zi Chew – stanął niedawno przed Kongresem, czy unijnym komisarzem do spraw rynku wewnętrznego, Thierrym Bertonem.  

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!